Drakula

Autor: Ivana Rupić, 27. 1. 2015.

Čim čujemo riječ vampir, sjetimo se legendarnog grofa Drakule koji je postao glavna i poznata ličnost kada je riječ o vampirskim horor filmovima.  No Drakula je bio strašan, ali da je pio krv spada u brojne zablude. Okrutnost ovog čovjeka očituje se u činjenici da je ljude ubijao na okrutne, krvoločne načine.

Zvao se Vlad  Tepeš, zvan Nabijač. Rođen je u 15. St . u Rumunjskoj.  Bio je pripadnik  „Reda crvenog Zmaja“ koji su pružali otpor turskoj okupaciji i nastojali očuvati kršćanstvo od islamske prijetnje. Bio je zarobljen kao taoc turske političke nagodbe i u tom zarobljeništvu vidio je kako Turci kažnjavaju zarobljenike pa je te uzorke kažnjavanja, nakon svog oslobođenja, i sam provodio. Bio je strašan vladar!

Turskim izaslanicima, koji nisu skinuli fesove s glava pred njim, dao je pribiti fesove čavlima na glavu. Ili postoji priča u kojoj je Drakula dao nabiti na kolac svog slugu koji mu je donio jelo zato što su (slugi) smrdjeli leševi koji su se nalazili u blagavaonici, a uz čiji je smrad Drakula rado objedovao.

Ipak, znao se ponekad pokazati i kao pravedan sudac: jedan trgovac je prijavio da mu je za vrijeme noćenja ukraden novac. Drakula mu je vratio jedan novčić više očekujući da će trgovac pošteno vratiti taj novčić natrag. Trgovac je upravo tako i postupio, ali da je prešutio Drakula bi ga sigurno objesio ili dao nabiti na kolac.

Njegov dvorac  Bran najveća je atrakcija južne Rumunjske koju posjećuje pola milijuna turista (ljubitelja horora i vampira) godišnje.

2009. godine dvorac je otvoren za javnost i prvi je privatni muzej u Rumunjskoj.

Poznati glumci u ulozi Drakule bili su: Christopher  Lee, Gary Oldman, Bela Lugosi …

Literarna grupa

voditeljica: Zorica Skroza, prof. hrvatskog jezika i književnosti