DAVID ROCKEFELLER

Autor: Zorica Skroza, 19. 11. 2016.

David Rockefeller je najbogatiji čovjek koji je počeo od „ničega“. On je član ekstremno bogate obitelji Rockefeller, koja većinu svojeg bogatstva duguje iznimno profitabilnom poslovanju nekadašnjeg Standard Oil-a; kompanije koja je zbog protuzakonitog stvaranja monopola bila 1911. godine odlukom vlasti SAD-a prisilno razdijeljena na 34 kompanije. Tijekom života je D. Rockefeller uspio ostvariti utjecaj dostojan nasljeđa jedne od najmoćnijih kapitalističkih dinastija u povijesti, te ga drži do danas.

Diplomirao je 1936. godine na Sveučilištu Harvard (cum laude, tj. sa osobitom pohvalom Sveučilišta), nakon čega radi u obiteljskoj banci u Londonu i pohađa postdiplomske studije na jednako uglednoj London School of Economics - koja u to vrijeme prima od Rockefellerovih tako značajnu financijsku potporu da LSE dobiva nadimak "Rockefeller Baby". Doktorat (Ph.D) iz područja ekonomske znanosti stječe 1940. godine na Sveučilištu u Chicagu, ustanovi koju je 1890. Godine osnovao njegov otac John D. Rockefeller.

Slično kao što poslovanje dinastije Rockefeller - koja u najvećoj mjeri nastoji zaslužiti povjerenje američke i svjetske javnosti vrlo obilnim humanitarnim donacijama - stoji i nakon 1911. godine pod stalnom sumnjom je li doista propustila tajno koordinirati poslovanje kompanija koje su nastale razbijanjem njihovog globalnog naftnog monopola (među tim kompanijama je, primjerice, Saudi Aramco, glavni akter u crpljenju nafte u Arapskom zaljevu, te - prema procjeni "Financial Timesa" iz 2010. god. - najvrjednija kompanija na svijetu[4]), tako i javno poznate aktivnosti Davida Rockefellera izazivaju nedoumice u pogledu ciljeva i dosega povezivanja financijske i političke moći, koju on uspješno provodi.

On je toliko bogat da troši svoje novce na nepotrebne stvari. On je prvi čovjek kojemu je ugrađeno sedam srca. Njegovo zemljište je veće od tri prosječne kuće sa dvorištem.

Matija Bukić, 7. b

Literarna skupina