1. B razred (2017./2018)

4. B razred (2016./2017.)

« Siječanj 2018 »

Izvannastavne aktivnosti

Literarna skupina

Filmska skupina

Kalendar 2017./2018.

Dan planeta Zemlje - 22. travnja
Autor: Zorica Skroza, 21. 4. 2016.

Vjerojatno se svi pribojavamo proročanstva o nestanku našeg planeta Zemlje. Ljudi već dugo istražuju mjesta tj. druge planete u svemiru u slučaju da život na našoj planeti postane nemoguć. O toj temi snimljeni su brojni filmovi i crtići.  Iako nas potiču na maštu, zabrinjava nas realna činjenica da bi se „našom krivnjom“ to zaista moglo i dogoditi jer se mi ljudi ne ponašamo odgovorno prema prirodi ili nismo dovoljno poučeni.  Ipak, radi se o tome da se čovjek pojedinačno osjeća važnijim od čovječanstva.
Zato se svake godine 22. travnja obilježava  Dan planeta  Zemlja kako bi se ljudi osvijestili da moraju sačuvati ovo  „mjesto pod suncem“ i za buduće naraštaje.

Ovo su neke od ekoloških katastrofa koje prijete očuvanju Zemlje:
KISELE KIŠE- otrovni dimovi iz tvornice koji odlaze u atmosferu otapaju se u kapljicama vode,te padaju na Zemlju. Problem je u tome da ta kiša sadrži kiseline koje smanjuju pH vrijednost tla. Osim toga zagađuju izvore pitke vode kojih je već znatno manje.

EFEKT STAKLENIKA- plinovi iz tvornica, sagorijevanje drveća i otpada sadržavaju ugljikov dioksid koji zagrijava Zemlju poput staklenika te to uzrokuje otapanje ledenjaka. To bi moglo uzrokovati globalno zatopljenje.

OZONSKE RUPE- u prijašnjem stoljeću u dezodoransima i klima uređajima nalazio se plin freon. On nije otrovan, ali šteti ozonu (sloj koji nas štiti od štetnih sunčevih zraka). To izaziva razne smrtonosne bolesti kao što je rak kože zbog štetnih sunčevih zraka.

ZAGAĐIVANJE VODA NA KOPNU- prevelika uporaba deterdženata, kemikalija iz tvornica i izljevi nafte uzrokuju zagađenje voda i smrt organizama u vodi.

I zaključak je da moramo očuvati planet  Zemlju kako bi ostalo mirno, lijepo i čisto mjesto za nas i naše potomke jer inače neće biti života
Napravili: Gabi Alviž, Stipe Koštan

Literarna skupina