Svjetski dan ljubaznosti

Autor: Zorica Skroza, 13. 11. 2015.

Ljubaznost i pomaganje drugima ne samo da će vas usrećiti nego i smanjiti rizik od infarkta i depresije. Dobrota je ključna za opstanak zajednice i zbog nje su ljudi napredovali kao vrsta, pokazalo je američko istraživanje u kojem se analiziralo društvo još od antike. Predodređeni smo da pomažemo drugima te samo dobrota može objasniti i evolucijske enigme. Čovjek koji laže ili kojemu je neugodno se crveni te tako odaje svoje “slabosti”.

Ljudi koji su sretniji ne samo da okolinu promatraju vedrije nego i dozivaju sretne okolnosti. Nasmiješenim ispitanicima kojima je pukla vrećica s namirnicama prolaznici su i do 70 posto češće priskočili u pomoć nego mrgudima koji su opsovali, pokazala je britanska studija.

1.    Kada nekome poklonite ljubaznost, nevažno iz navike, zabrinutosti ili drugih        razloga kreirate toplinu koja će zagrijati i najhladnije srce

2.    Ostavite cvijeće u bolnici. Sestre će znati kome je najpotrebnije.

3.    Ako čekate u dugom redu na blagajni, pustite osobu sa samo jednim          proizvodom prije sebe.

4.    Otvorite vrata drugima ako nose nešto.

5.    Dopustite drugima pogreške. Neke su namjerne, ali većina ipak slučajna.

6.    Budite ljubazni prema starijim osobama. Ustanite u autobusu.

7.    Ustanite u autobusu, tramvaju, crkvi ili čekaonici svakoj osobi za koju vam se učini da joj je stolica potrebnija nego vama.

8.    Dopustite automobilu iz sporedne ulice da se uključi pred vas.

9.    Donirajte svoju odjeću koja je očuvana nekoj organizaciji.

10.    Oprostite nekome. Ponovite ako je nužno.

11.    Napravite doručak voljenoj osobi.

12.    Usporite dok vozite, misleći i na druge, a ne samo sebe.

13.    Budite prisutni. Najveći čin ljubaznosti je biti mentalno prisutan s osobom s kojom razgovarate, a ne razmišljati o nečemu drugom.

14.    Budite dostupni. Pronađite vremena za one koji vas trebaju.

15.    Budite sretni i širite optimistično raspoloženje oko sebe.

16.    Zadržite smisao za humor. Nemojte sebe shvaćati previše ozbiljno.

17.    Reflektirajte ljubaznost drugih ljudi. Kada vidite nekoga ljubaznog usvojite taj obrazac ponašanja.

18.    Ponudite prijateljstvo ljudima i koje znate vrlo kratko.

19.    Ljubaznost počinje u domu. Budite posebno ljubazni prema najbližima.

20.    Često se smiješite. Svima  godi vidjeti nasmiješeno lice.

21.    Tolerirajte druge.

22.    Nemojte pretjerivati u poklonima. Ljubaznost se vrti više oko stava, nego poklona.

23.    Komponente ljubaznosti su suosjećanje, poštovanje i darežljivost.

24.    Ljubaznost je svjestan čin uključivanja u tuđi život na pozitivan način bez da se išta traži zauzvrat.

25.    Budite ljubazni prema sebi. To je najveći čin ljubaznosti.

26.    Budite ljubazni uvijek. To nije nešto što se radi određenim danima u tjednu.

27.    Koristite ljubaznost kao svoju snagu.

28.    Nemojte psovati. To stvara ružnu sliku o vama.

29.    Gledajte ljude u oči kada s njima razgovarate.

30.    Kada vam netko nešto priča nemojte ga prekidati drugom temom ili okretati glavu.

31.    Prihvatite kulturu davanja. Naučite se radovati više kada dajete nego kada dobivate.

32.    Nemojte se hvalisati. Hvalisanje ubija emocije.

33.    Budite budni. Nemojte u društvu izgledati kao da biste najradije odspavali.

34.    Važno je da budete ljubazni prema svima. Nije važno bile to osobe u potrebi ili osobe koje vas inače ljute i živciraju.

35.    Biti ljubazan ne znači biti naivčina. Nemojte dopuštati da vas drugi iskorištavaju.

36.    Ne trebate testirati svoje granice. Ako je netko neljubazan prema vama, nemojte forsirati ljubaznost, ne trebate nekoga preodgajati, nego trebate sebe maknuti iz te situacije.

37.    Ako je netko na poslu neljubazan prema vama, ne trebate sami raščišćavati situaciju. Prijavite takvo ponašanje nadređenima.

38.    Dajte kompliment i mislite to što govorite.

39.    Na osobama tražite pozitivne stvari. Ukoliko vam se netko ne sviđa umjesto da razmišljate o negativnim stvarima, pokušajte nabrojati 5 sličnosti s vama.

40.    Budite ljubazni prema svim bićima. Uključujući životinje, pa i biljke.

41.    Ako želite biti neljubazni, zato što je netko bio neljubazan prema vama  imate dva izbora. Ignoriranje neljubaznosti radi te osobe ili ignoriranje neljubaznosti radi sebe.

42.    Nemojte se bojati transformirati život. Svatko ima pravo, na nov, bolji početak.

43.    Ljubaznost nije trenutni izbor, to je životno opredjeljenje.

44.    Budite blagi. Blagost ne reprezentira ljubaznost, ali ako ste blagi lakše ćete biti ljubazni.

45.    Veliki ego i ljubaznost su dvije nespojive osobine.

46.    Budite kulturni. Kultura također nije znak ljubaznosti, ali ljubaznost uključuje    kulturno ponašanje.

47.    Biti ljubazan prema svima nije lako, morate znati kako će to biti teška zadaća.

48.    Ako birate prema kome ćete biti ljubazni, tada niste ljubazni, nego koristoljubivi.

49.    Nemojte tražiti ništa zauzvrat. Ljubaznost ne očekuje ništa.

50.    Pitajte druge što možete učiniti za njih i što im treba.

Literarno-novinarska skupina