Valentinovo

Autor: Zorica Skroza, 16. 2. 2015.

Dok je kršćanstvo bilo potpuno nova i mlada religija živio je svećenik Valentin. Valentin  se oglušio na odluku tadašnjeg cara Klaudia koji je zabranio ženidbu vojnicima i potajno ih vjenčavao. Nakon toga bačen je u  tamnicu, a 14.veljače odrubljena mu je glava zbog tajnih  vjenčanja. Nakon toga u narodu proglašen je svetcem i odlučeno je da se 14.veljače slavi dan zaljubljenih „Valentinovo“. Francuski vojvoda Charles Orleanski napisao je najstariju čestitku  za „Valentinovo“.

Simbol Valentinova je Kupid, starorimski bog ljubavi koji pogađa strelicom ljubavi ljude koji se odmah zaljube.

KINA:u Kini Valentinovo pada na 15.dan Nove Godine. Slobodne žene po narančama ispisuju svoje brojeve telefona i bacaju ih u rijeke i jezera, a slobodni ih muškarci izvede i pojedu.

JAPAN:žene za Valentinovo sa svojim partnerima, muškim kolegama s posla i nadređenima poklanjaju čokoladu. Mjesec  dana kasnije muškarci ženama poklanjaju bijelu čokoladu.

Slikovni rezultat za valentinovo slike

FRANCUSKA:popularno odredište u Francuskoj je Saint-Valentin u pokrajini Indre. Parovi se često odlučuju za obnavljanje bračnih zavjeta, a selo s 285 stanovnika savršeno je mjesto za zaruke. Valentinovo u Saint-Valentin traje dulje nego drugdje.

FINSKA:šalju se anonimne čestitke na 14.veljače pa drage osobe same moraju otkriti tko ih voli.

ITALIJA:naravno Verona je središte pozornosti za Valentinovo (Romeo i Julija). Pisma se ne pišu samo voljenim osobama nego i Juliji čija ih udruga (Club di Giulietta) čita i najbolje nagrađuje.

SIMBOLI  VALENTINOVA:

srce-najvažniji simbol Valentinova

crvene ruže-navodno su bile najomiljenije cvijeće rimske božice ljubavi Venere. Vjeruje se da je ruža dobila crvenu boju tako  da se Venera nabola na jedan od ružinih trnova i krv je natopila ružu.

Grlice(golubovi)-simbol zaljubljenih, odanosti i ljubavi. Te nježne ptice do kraja života ostaju vjerne svom odabraniku.