Autor: Ivana Rupić, 28. 2. 2014.

26. VELJAČE u Hrvatskoj se po prvi puta obilježio "Pink Shirt Day" ili "Dan ružičastih majica".

Dan Ružičastih Majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, održava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u Kanadi u znak protesta na incident nasilja koji se dogodio u školi u Nova Scotiji.

Na taj dan, u cijeloj zemlji se organiziraju razne aktivnosti kako po školama tako i na radnim mjestima te se nose ružičaste majice kako bi simbolizirali borbu protiv nasilje među vršnjacima.

Događaj su pokrenula dva učenika koji su na prvi dan škole nosili ružičaste majice i radi toga bili su žrtve nasilja.

Dan ružičastih majica od 2014. godine organizira se i u Republici Hrvatskoj a događaj je pokrenuo Centar za edukaciju i prevenciju nasilja.

Aktivnosti

Na Dan ružičastih majica provode se mnoge aktivnosti u kojima sudjeluju sve odgojno obrazovne ustanove i svi oni koji žele simbolizirati borbu protiv nasilja nad vršnjacima.

Aktivnosti se provode u školama, radnim mjestima i svim ostalim mjestima koja su prikladna za održavanje zabavno-edukativnih aktivnosti.

Sudionici nose bilo koji odjevni predmet ružičaste boje (majica, traperice, tenisice, prsten, naušnice, narukvice) te samostalno ili grupno kreiraju poruke koje govore o borbi protiv nasilja.

Primjer aktivnosti

• Izrada kolača i peciva
  • Izrada pismenih poruka koje govore o prevenciji nasilja
  • Organiziranje radionica za djecu i mlade
  • Organiziranje glazbenog programa
  • Organiziranje sportskih natjecanja

Napomena:
Aktivnosti koje se provode na Dan ružičastih majica nisu predefinirane te ovise o individualnoj osobi ili grupi sudionika.

Izrada kolača i peciva

Kolače i peciva mogu izrađivati roditelji i djeca u svojim domovima te vlastite proizvode donose u škole i izlažu ih na hodnike. Centar također priprema izradu vlastitih pekarskih proizvoda za izlaganje u osnovnim školama.

Osmišljavanje pisanih poruka koje govore o ne nasilju

Sudionici mogu kreirati vlastite poruke koje simboliziraju borbu protiv nasilja nad vršnjacima. Veličina i materijal nije bitan, bitno je imati dobru volju i svojom porukom potaknuti druge da ustanu i kažu stop nasilju.

Organiziranje radionica za djecu i mlade

Radionice se organiziraju u školama na prijedlog nastavnika koji je za samu radionicu i odgovoran. Cilj radionice je upoznati djecu i mlade na vrijednosti dobrog odnosa u društvu i sigurnost zajednice u kojoj živimo.

Organiziranje glazbenog programa

Bilo da se radi o lokalnom bendu ili individualnoj osobi, amateru ili profesionalcu, glazbeni program je aktivnost u kojoj mogu sudjelovati svi.

Organiziranje sportskih natjecanja

Nogomet, rukomet, odbojka, košarka i ostali sportovi mogu se organizirati u prostorima škole za sve učenike koji participiraju u obilježavanju Dana ružičastih majica.

Preuzeto s http://www.cepn.hr