IZLOŽBA strip natječaja za djecu na temu "Upoznaj svoja prava"

Autor: Ivana Rupić, 20. 11. 2009.

Djeca posebno trebaju zaštitu. U ophođenju s njima - tako se kaže - pokazujemo svoje pravo lice. To vrijedi za odrasle, ali isto i za društva i države. Nema razdoblja u kojemu djeca nisu bila zlostavljana i iskorištavana, a to je oblik posebno teške povrede ljudskih prava.

Zbog toga su Ujedinjeni narodi od samog početka preuzeli taj problem. Godinu dana nakon osnivanja organizacije, Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. osnovala  je organizaciju za pomoć djeci - UNICEF.

Zbog masovnog umanjivanja vrijednosti životnih šansi i povreda prava djeteta prvi korak bilo je usvajanje "Povelje o pravima djeteta", 20. studenoga 1959. Otada je 20. studenoga proglašen Danom prava djeteta. U preambuli te povelje stoji  rečenica koja ukazuje na njen smjer: "Čovječanstvo duguje djeci najbolje što ima."
Svake godine Društvo Naša djeca Šibenik, a zadnjih godina im se kao partner pridružuje Centar za vizualnu kulturu djece i mladih koji djeluje u sastavu Gradske knjižnice "Juraj Šižgorić" Šibenik, obilježava Dan dječjih prava. I ove godine je raspisan natječaj za kratak strip na temu dječjih prava.
Na likovni natječaj "Upoznaj svoja prava" prispjelo je 60 uradaka. Izborno povjerenstvo u sastavu: Antonija Modrušan, akad. slikarica-grafičarka, Zdenka Bilušić, prof. likovne kulture i Mira Jušić, nast. zemljopisa je odlučio podijeliti 15 nagrada.
Izložba likovnih radova na temu "Upoznaj svoja prava" otvorena je 20. 11. u 12 sati u Gradskoj knjižnici "Juraj Šižgorić". Nagrađenim učenicima su podijeljene prigodne nagrade i priznanja.

U kategoriji dječjih vrtića:
1. mjesto: DV "Sardelice" Stari Grad-Hvar(mentor Marina Franetović-  Cvitić)
2. mjesto: Korina Stančić, DV "Sardelice" Stari Grad-Hvar (mentor: Venija Vranković)
3. mjesto: Karlo Protega, Likovno-kreativna radionica Sv. Ante padovanskoga Šibenik-Šubićevac (mentor: Stela Čuturić)

U kategoriji od 1. do 4. razreda:
1. mjesto dijele: Ante Miljak, OŠ "Gripe" Split (mentor: Mirjana Mikulandra) i Nikola Nizeteo, OŠ "Gripe" Split (metor: Matilda Vidović)
2. mjesto dijele: Patricija Lukić, OŠ Hvar, Hvar (mentor Katica Borak) i Nika Alujević, OŠ Hvar, Hvar (mentor: Katica Borak)
3. mjesto dijele: Nives Erak, OŠ Jurja Šižgorića (mentor: Helena Šarić) i Tea Olivari, Likovno-kreativna radionica Sv. Ante padovanskog Šibenik-Šubićevac (mentor:Stela Čuturić)

U kategoriji od 5. do 8. razreda:
1. mjesto dijele: Josipa Mileta, OŠ "Vidici" (mentor: Stela Čuturić) i Andrija Skorić, OŠ Jurja Šižgorića (mentor:Ivana Rupić)
2. mjesto dijele: Martina Žic, OŠ Jurja Šižgorića (mentor: Ivana Rupić) i Ana Vidošević, OŠ "Vidici" (mentor:Stela Čuturić)
3. mjesto dijele: Ante Bilan, OŠ Knin I, Knin (mentor: Milena Mikulandra) i Mario Dominik Burić, OŠ "Vidici" (mentor: Stela Čuturić)

Andrija Skorić                             Nives Erak                                  Martina Žic

Nagrađeni učenici naše škole i njihovi mentori.

Više o pravima djece na stranicama UNICEF-a:  http://www.unicef.hr/