Djeca uče o svjetskoj kulturi i uživaju u pizzi i rahat lokum

Autor: Ivana Rupić, 3. 6. 2013.

| 30.05.2013 u 10:13
Šibenski tjednik

Upoznajemo ih s povijesnim i zemljopisnim sličnostima, ali i razlikama određenih zemalja, učimo ih kulturnim vrijednostima, običajima, gastronomiji, razvijamo im multikulturalnu svijesti, a ujedno razmjenjujemo i iskustava sa zemljama partnerima – otkrile su voditeljica comenius projekta Anita Matić, učiteljica IV razreda i Ivana Dujić, profesorica talijanskog jezika OŠ Juraj Šižgorić

Učenici OŠ Juraj Šižgorić nedavno su radili njoke, jeli talijanski pesto, naučili sve o pizzi i tiramisuu, a ovih dana kušali su rahat lokum, baklavu, originalnu tursku kavu posluženu na niskim stolićima, sjedili su isključivo na jastucima, a neki su čak nosili tursku narodnu nošnju. Riječ je o Comenius projektu, pod nazivom ‘Tell Europe about your Heroes’ koji već nekoliko mjeseci u šibenskoj školi Juraj Šižgorić provode nastavnici i učenici.

MORALNI UZORI

- Svi znamo kako je u današnje vrijeme bitno da mlađe generacijama imati čvrste, moralne i humane uzore. Projektom ih želimo osvijestiti, kako u vlastitoj domovini, tako i u zemljama partnerima projekta u ovom slučaju mi (Hrvatska) surađujemo s Italijom, Turskom, Poljskom i Portugalom. Što radimo? Pa upoznajemo ih s povijesnim i zemljopisnim sličnostima, ali i razlikama određenih zemalja, učimo ih kulturnim vrijednostima, običajima, gastronomiji, ukratko razvijamo im multikulturalnu svijest, a ujedno razmjenjujemo i iskustava sa zemljama partnerima – otkrile su voditeljice projekta Anita Matić, učiteljica IV razreda i Ivana Dujić, profesorica talijanskog i engleskog jezika OŠ Juraj Šižgorić.

Projekt će trajati dvije godine, djeca mogu webom komunicirati s djecom zemalja partnera, a sve će kulminirati zajedničkim druženjem u studenom kada će u Šibenik doputovati dio djece iz zemalja partnera.

MOBILNOST SELEKTIVNA

- Ovo i jest projekt u kojem su djeca mobilna zahvaljujući Agenciji za mobilnosti i programe EU. Iako naša ne putuju poput druge, komunikacija među djecom postoji i to putem weba. Svi oni su izradili svoje on line putovnice, putem kojih su se predstavili djeci u Turskoj, Italiji, Portugalu i Poljskoj te s njima mogu komunicirati – dodaju voditeljice. Projekt se već u početku pokazao uspješnim i djeca su ga prihvatila s velikim oduševljenjem.

- Uživala sam raditi njoke, ali jesti ih. Njoki su bili dobri, ali pesto je bio ružan, međutim pizza me oduševila. Tiramisu je imao previše okus po kavi – kazala je Ivana iz IV b. Svi su pripremni za turski tjedan, Sulejmana tvrde ne gledaju, ali znaju da je ‘ubijao ljude’.

- Sviđaju mi se haljine u Turskoj koje nosi Hurem i dragulji rubini i safiri – otkrile su nam Lora, Valentina, Marija, Franka i Paula iz VII c.

Svi se slažu da sudjelovanjem u programu Comenius učenici dobivaju kvalitetnije školsko obrazovanje, a mladi se potiču i na učenje jezika, kao i veću uključenost u europsko društvo.

- U studenom ove godine škola će na četiri dana ugostit 12 učenika iz Italije i Poljske, djeca jedva čekaju da sklope nova prijateljstva, i baš ovih dana nas pitaju hoće li doći Turci – kroz smijeh će Anita Matić i Ivana Dujić.