‘Čarobni grad’ u očima djece

Autor: Ivana Rupić, 28. 8. 2012.

Učenici 2.a i 3.a OŠ Jurja Šižgorića snimili su film o svom Šibeniku i premijerno ga prikazali u gradskoj knjižnici u 13. lipnja 2012.

FIlm je nastao pod mentorstvom učiteljice Ivane Kalebić, a uz veliku pomoć Pave Kalebića, učenika 6.a razreda spomenute škole, te budućeg prvašića Marina Marušića.

Ideja o filmu nastala je iz velike ljubavi prema rodnom gradu Šibeniku, a sam film snimljen je kako bi se svijetu približile osobitosti koje skriva taj gradić na ušću Krke, otkrili su njegovi autori. Prošlost grada, stare uspomene, život težaka, prekrasan pogled na grad, katedrala, vijećnica, muzej, četiri tvrđave, kazalište, knjižnica, sve važne kulturne manifestacije i poznati Šibenčani teme su filma.

GLAZBA KAO DIKA

- U izradi nikako nismo mogli izostaviti glazbu kao diku našeg Šibenika, točnije pjevačko društvo ‘Kolo’, Šibensku narodnu glazbu s kojima se ponosimo i koji nas prezentiraju diljem Lijepe naše i europskih zemalja. Veliku pažnju posvetili smo i Festivalu dalmatinske šansone kao najcjenjenijem hrvatskom festivalu koji se može pohvaliti naklonošću publike, autora i izvođača – kazala nam je učiteljica Ivana Kalebić. Budući da je Šibenik grad djece,u sklopu filma izrađen je prilog o najpoznatijoj kulturnoj manifestaciji, Međunarodnom festivalu djeteta. Ta manifestacija, veli Kalebić, unapređuje odgoj djece i mladeži, razvija umjetničke oblike dječje kreativnosti i mašte. Vrijeme kad su vladali vitezovi i knezovi filmska je ekipa ilustrirala Srednjovjekovnim sajmom koji se svake godine održava u Šibeniku.

PUBLIKA ODUŠEVLJENA

Ekipa je radila marljivo, otkrila je mentorica, svakoga su dana bili na terenu i prikupljali materijale, fotografirali i snimali svoj Šibenik. I dobila nagradu za svoj trud. Oduševljenje gledatelja rezultiralo je velikim pljeskom i ovacijama što je djeci i mentorima puno značilo.