LIK 2022. - kategorija 1 A - ŽUPANIJSKO NATJECANJE–IZLOŽBA UČENIKA OSNOVNIH ŠKOLA IZ PODRUČJA VIZUALNIH UMJETNOSTI I DIZAJNA

Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , Ivana Rupić, 25. 3. 2022.

Natjecanje-izložba učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna – LIK svake se godine osmišljava prema određenoj temi. Ljudsko tijelo kao tema ovogodišnjeg natjecanja-izložbe potaknula je učenike da pažnju u svojim likovnim i vizualnim istraživanjima usmjere na taj drveni motiv

koji je do danas ostao dominantna preokupacija umjetnika.

Greta Piškulić, 6.r. OŠ Jurja Šižgorića, Šibenik - Mentor: Milena Mikulandra

Učenici su temi ljudskog tijela u okviru natjecanja-izložbe pristupili u skladu s njima namijenjenim zadacima koji se od kategorije do kategorije razlikuju, već prema specifičnostima pojedinih školskih programa i pripadajućih nastavnih predmeta iz područja likovne i vizualne umjetnosti. Što se ove konkretne izložbe tiče, ona je dojmljiv odraz načina na koji su svome zadatku 1 A kategorije, vezanom uz nastavni predmet Likovna kultura, pristupili učenici od 5. do 8. razreda osnovne škole iz Šibensko-kninske županije. Ljudsko tijelo su problematizirali slikarski, posredstvom odabranih umjetničkih djela s istim motivima od čijih su crno-bijelih fotokopija kreirali originalne likovne rekompozicije. Koloristički nositelji tih rekompozicija su komplementarni parovi boja u kolažu koje su učenici u njih vrlo fokusirano ugrađivali, balansirajući spretno između spomenutog komplementarnog, ali i kromatsko-akromatskog kontrasta, rekomponiranja kao metode rada vođene ostvarivanjem raznolikih ritmova ploha i zadržavanja prepoznatljivosti ljudskog tijela kao teme natjecanja. Naravno da su pritom itekako računa vodili o kompozicijskom skladu kao imperativu koji prati svaku likovnu organizaciju, onda i rekompoziciju, a podrazumijeva aktivno promišljanje o odnosu detalja i cjeline, ravnoteži, proporcijama... Takvim složenim pristupom ostvarili su vrlo uspješne rezultate, istovremeno potaknute onime što je zadatkom predviđeno, načinom na koji su im njihovi učitelji zadatak predstavili te njihovim individualnim perspektivama koje mnogo govore o razvijenom senzibilitetu naših učenika za likovno i vizualno. Ne manje važno, prikazani likovni radovi svjedoče i o njihovom doživljaju ljudskog tijela kroz prizmu umjetničkog djela koje tim svojim omiljenim motivom ide mnogo dalje od prikazivanja puke fizičke pojavnosti čovjeka. U likovnoj i vizualnoj umjetnosti ljudsko tijelo je sredstvo kojim se afirmira nemjerljiva vrijednost čovjeka u cjelini, a ta se ista snaga iščitava iz pažnje s kojom su učenici na natjecanju-izložbi pristupili istoj temi.

doc. dr. art. Marina Đira

Troje učenika iz naše škole plasiralo se na županijski LIK 2022.: Jurin, Rozario, 8. b razred, Greta Piškulić, 6. a razred, Ema   Matić, 7. b razred. Rad Grete Piškulić odabran je za izložbu likovnih radova LIK 2022. koja se može razgledati od  22. ožujka 2022. u Interpretacijskom centru katedrale sv Jakova "Civitas Sacra".

Na Županijsko natjecanje pristigla su ukupno 42 rada iz 14 škola Šibensko-kninske županije. Izborno povjerenstvo je vrednovalo 33 rada od ukupnog broja pristiglih radova. Povjerenstvo je od ukupnog broja pristiglih radova na Županijsko natjecanje vrednovalo najuspješnija tri rada koja se upućuju na Državnu razinu natjecanja.

Ema Matić, 7.b

Rozario Jurin, 8.b