Knjigoljupci preporučuju-uz Dan hrvatske i svjetske knjige (22. i 23.travnja)

Autor: Davorka Bačić, 22. 4. 2021.

Ljubitelji dobroga štiva sigurno znaju da je travanj mjesec u kojemu se čak na tri različita nadnevka, zanimljivim događanjima i manifestacijama, želi ukazati na važnost knjige i čitanja (doduše, već drugu godinu u „virtualnom” okruženju).
Možda nismo ni svjesni koliko je potrebno vratiti se tiskanoj knjizi u ova, rekla bih, vrlo čudna vremena kada nam je najčešći „sugovornik” i „(ne) prijatelj”-  računalo.
I to ne samo u travnju ili u ovoj, 2021.godini koja je proglašena godinom čitanja, nego na puno dulje vrijeme.
2. travnja, na rođendan danskoga bajkopisca H.C.Andersena, čije su priče najljepšim bojama obojale mnoga djetinjstva, obilježava se Dan dječje knjige.
22. travnja davne 1501. godine Marko Marulić, otac hrvatske književnosti, dovršava svoju Juditu, stoga se na ovaj nadnevak obilježava Dan hrvatske knjige.

23. travnja simboličan je datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. godine umrli pisci iz čijih su pera nastali tragični junaci Hamlet i Don Quijote (Kihot) - to su veliki William Shakespeare i Miguel de Cervantes. Nadnevak njihove smrti obilježava se kao Svjetski dan knjige.

Naši Knjigoljupci znaju da knjige imaju ljekovitu moć, stoga su s puno strpljenja i ljubavi odabrali nekoliko naslova i napisali osvrte kako bi vas potaknuli na nezaboravno „putovanje” koje vam samo knjiga može priuštiti.

Gospodar prstenova

Gospodar prstenova epski je fantastični roman koji je napisao engleski akademik John Ronald Reuel Tolkien. Ovaj roman sastavljen je od tri dijela i započet je kao nastavak Tolkienovog ranijeg djela Hobit, ali se razvio u mnogo veću i kompleksniju priču.

Sam roman govori o Jedinstvenu prstenu i Prstenovoj družini koju su činili: čarobnjak Gandalf, Aragorn, Boromir, vilenjak Legolas, patuljak Gimli te četvero hobita Frodo, Sam, Peregrin i Meriadoc. Družina je imala svoje uspone i padove te je s vremenom gubila ono malo nade koju su imali. Na svom su putu  imali i sreću koja je dolazila u ključnim trenutcima. Zajednički cilj te družine bio je da unište Jedinstveni prsten te da tako zauvijek poraze Saurona, Gospodara Tame. Na tom putu družinu su pogađali brojni gubitci i rastanci. Boromir je poginuo braneći hobite, Gandalf pao u Moriji, ali se na kraju opet vratio da dovrši svoju zadaću, Peregrin i Meriadoc su pristupili službi Gondoru i Rohanu, a Aragorn je zajedno s Legolasom i Gimlijem išao u mnoge bitke kako bi obranili Gondor. Na kraju je ostao samo Sam koji je nepokolebljivo pratio svoga gospodara Froda na putu u Mordor, točnije na Kletu goru gdje su trebali baciti prsten u vatru u kojoj je iskovan. Putem su protagonisti upoznavali druge ljude i druga stvorenja. Frodo i Sam su susreli Goluma, malo, jadno stvorenje koji je jednom davno nosio taj prsten koji je na njega ostavio trajne posljedice. Roman ima sretan završetak, Frodo i Sam su se uspjeli riješiti prstena  te je tako Sauron zauvijek poražen, Aragorn je postao kralj Gondora, a Gimli i Legolas vječni prijatelji. Gandalf je zajedno s Frodom i drugim likovima iz ovoga romana otputovao u

Sive Luke, a Sam, Peregrin i Meriadoc su ostali živjeti u Shireu.

Ovaj roman mi je, priznajem, u početku bio dosadan, ali mi se s vremenom počeo sve više sviđati. Na kraju sam pročitao sva tri dijela Gospodara prstenova. Svim ljubiteljima fantastično- bajkovite proze preporučujem ovaj roman s porukom da nikada ne smijemo  gubiti nadu kao što je nisu gubili ni junaci iz Prstenove družine.

Književni serijal doživio je i filmsku adaptaciju (prilagodbu) koja prati radnju romana, no primjetni su i određeni otkloni u odnosu na književni predložak, ali, u svakom slučaju, treba pogledati.

Šimun Bašelović, 7.b

JESMO LI JOŠ UVIJEK PRIJATELJICE?

„Jesmo li još uvijek prijateljice?“-  roman  je Katarine Solomun napisan 2020. godine.

Glavni lik, Mija, živi u riječkom gradskom kvartu među visokim neboderima gdje živi i njezina najbolja prijateljica Lea. Mija i Lea najbolje su prijateljice još od vrtića i sve rade zajedno. Idu u istu školu, u isti razred, sjede zajedno, zajedno treniraju odbojku, svaku aktivnost obavljaju zajedno. Nisu očekivale da će jedna zabava uništiti njihovo prijateljstvo, a to je Lein rođendan. Laž, optužbe, prijetnje i gubitak povjerenja trajno će narušiti njihovo prijateljstvo. Pored problema s prijateljicom dolazi i do problema u obitelji. Otac dobiva otkaz u brodogradilištu, ali Mija nikada nije pokazala nezadovoljstvo i uvijek je svakome pomagala. Također su je mučile loše ocjene iz matematike koje je morala ispraviti. Srećom  na 23. katu živio je Frano, lijepi mladić godinu stariji od Mije. Ni sama nije znala da će se u par sati matematike toliko zaljubiti i da će joj Frano zadati dodatne glavobolje. Često ju je pozivao je na sladoled ili u kino, a ona je s veseljem prihvaćala poziv.

Hoće li se roditi prava ljubav između Frane i Mije? Hoće li oprostiti svojoj najboljoj prijateljici i s njom se nastaviti družiti- otkrijte sami?!

Preporučila bih ga svima, a posebno mladim djevojkama koje se mogu naći u sličnim situacijama kao i junakinje romana.

Lamiya Solo, 8.a

PET PRIJATELJA

Zajednički bijeg

Pet prijatelja je serijal od dvadeset i jednog romana,britanske spisateljce Enid Blyton. Prvi dio serijala nazvan je Pet prijatelja na otoku s blagom, a objavljen je davne 1942.godine.

Radnja se zasniva na misterioznim događajima koje otkrivaju pet prijatelja. Možete zamisliti kako je to biti na ‘’vašem’’ otoku dok istodobno na njemu vrebaju krijumčari. S tim su se događajem suočili George (Georgina), Anne, Dick i Julian i -  ne smijemo zaboraviti, pas Timmy. Sve je počelo s Georgeinom idejom da pet prijatelja provede tjedan dana na otoku Kirrinu koji je posjedovala Georgina majka.Proveli su par dana na otoku, no shvatili su da su na njemu također krijumčari.

Tko je tamo bio i zašto? Saznat ćete čitajući ovaj zanimljivi epski roman.

Greta Piškulić, 5.a