Dani hrvatskog jezika

Autor: Ivana Rupić, 19. 3. 2011.

Fotografija i tekst: Ivana Milišić, prof

Dani hrvatskoga jezika kulturna je manifestacija koja se obilježava svake godine od 1991.

1997. godine Hrvatski je sabor donio odluku da se ta manifestacija obilježava od 11. do 17. ožujka u spomen na “Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika“ objavljenu u ožujku 1967. godine u časopisu Telegram.

Deklaracija je svojevrsna reakcija na Novosadski dogovor  (1954. god.) koji nije bio po volji dijelu hrvatskih jezikoslovaca pa i onih koji su, ne želeći mu se odmah javno usprotiviti, stavili na njega potpis. Ti su jezikoslovci bili nezadovoljni objavljenim rječnicima i pravopisima u kojima se jezik, u skladu s Novosadskim dogovorom, nazivao hrvatskosrpskim. Stoga su 1967. godine objavili “Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika” u kojoj su iznijeli svoje negativne stavove o Novosadskom dogovoru. Među sastavljačima i potpisnicima teksta Deklaracije bio je niz hrvatskih intelektualaca okupljenih oko Matice hrvatske i drugih uglednih znanstvenih ustanova (Društvo književnika Hrvatske, Institut za jezik JAZU, Filozofski fakultet, Matica iseljenika Hrvatske, Institut za historiju radničkog pokreta i dr). Deklaraciju je potpisalo 18 znanstvenih i kulturnih ustanova u Hrvatskoj.

Povodom Dana hrvatskog jezika učiteljice hrvatskog jezika naše škole Marija Labor, Marina Hadžija i Ivana Milišić organizirale su 15. ožujka u 12. 30 sati kviz u poznavanju hrvatskoga jezika za pete i šeste razrede. Učenici svakog razrednog odjela između sebe ili uz pomoć učiteljice odabrali su 4 do 5 učenika koji su predstavljali svoj razred. Svoj su razred predstavljali sljedeći učenici:

5. a – Ana Ivanišević, Lucija Relja, Petra Bulaja, Sara Mullis i Luka Knežević

5. b – Peta Rončević, Cvita Banić Katarina Marjančić, Marta Erceg i Lara Čvrljak

5. c – Mislav Babić, Franko Vlahov, Lana Laća, Valentina Bačelić i Marija Danek

6. a – Višnja Junaković, Domagoj Šarić, Iva Zorica i Marin Mandić

6. b – Matea Grubišić – Čabo, Nina Lucić, Ante Meić – Sidić i Tonka Trutin

6. c – Andrija Rupić, Matija Ninić, Franka Vrtiprah i Sara Bura

Natjecanje je bilo ekipno i pobijedili su učenici 5. a i 6. c razreda.

Fotografija i tekst: Ivana Milišić, prof.

« Listopad 2024 »