DORF

Autor: Ivana Rupić, 13. 2. 2011.

Na DORF-u sudjeluje i film naše filmske grupe s animiranim filmom "Trnoružica"

DORF : EDIT '11
Peti DORF sasvim se podmladio

Peti DORF, festival dokumentarnog rock filma koji se od 10. do 13. ožujka 2011. godine održava u Vinkovcima i u Rijeci, otvara se dvjema premijerama, filmom Lemmy kojeg su režirali Greg Olliver i Wes Orshosky, o glazbeniku Lemmy Kilmisteru, koji se prikazuje 10. ožujka u Art-kinu Croatia u Rijeci te filmom Donalda McGlynna The Howlin' Wolf Story, o velikanu bluesa, koji će premijerno biti istoga dana prikazan u Gradskom kazalištu Joza Ivakić u Vinkovcima.

Na tri ovogodišnja programa DORF će prezentirati ukupno 32 filma iz trinaest zemalja, a po prvi se put odvija i program DORF : EDIT, koji predstavlja recentno filmsko i videostvaralaštvo djece i mladih. Tako će se na programu dječjeg filmskog i videostvaralaštva naći nagrađeni radovi, pobjednici 48. revije hrvatskog filmskog i videostvaralaštva djece, koja je rujna 2010. godine održana u Zagrebu, a među njima su animirani Baka muholovka te Podmornica, ŠAF Čakovec, Linija, Narodno sveučilište Dubrava-Škola crtanog filma, Zagreb, Žablji zbor, Centar za mladež i FKVK Zaprešić, Antuntun, OŠ Petra Zrinskog, Zagreb i Trnoružica, OŠ Jurja Šišgorića, Šibenik, igrani Klik odnosno Mito i korupcija, FKVK Zaprešić, Nona i komp (ne) idu zajedno, OŠ Vladimira Nazora Rovinj-Videodružina Nazorwood i ...kad razgovor trčeći stoji..., OŠ Antuna Nemčića Gostovinskog, Koprivnica/FVD Mravec, reportaža Ljubitelji kave, OŠ Antuna i Stjepana Radića, Gunja i MMC Studio kreativnih ideja Gunja, dokumentarni Paljenje kreča, OŠ fra Kaje Adžića, Pleternica/KK Zlatna dolina i Sjaj rudeške zvijezde, OŠ Rudeš, Zagreb/Videodružina Hodači po žici te, iz kategorije ostale vrste, Sunce, OŠ Gornji Mihaljevec, Gornji Mihaljevec. Filmove su snimili učenici starijih razreda hrvatskih osnovnih škola.

Program srednjoškolskog filmskog i videostvaralaštva pokazat će filmske i videoradove učenika srednjih škola iz Hrvatske odnosno iz inozemstva, a iz programa 15. filmske revije mladeži i 3. four river film festivala, održanih početkom rujna 2010. godine u Karlovcu, odabrao ih je selektor Boško Picula.

U sklopu prvog izdanja DORF : EDIT kao posebni gosti predstavljaju se članovi MMC Studija kreativnih ideja Gunja, pod vodstvom Josipa Krunića, koji će odabirom svojih filmova i razgovorima s autorima i voditeljem pokušati razjasniti fenomen izuzetno uspješne filmske skupine i višegodišnjeg djelovanja obdarenog, između ostaloga, brojnim nagradama na domaćim i stranim festivalima te profesionalnim karijerama dijela svojih članova, koje se sve više definiraju i nameću kao primjer mnogima.

Održavanju programa DORF : EDIT prethodit će filmska radionica dokumentarnog filma za učitelje vinkovačkih osnovnih škola koju će od 4. do 6. ožujka voditi Mirjana Jukić, prof. hrvatskog jezika i Katica Šarić, socijalna pedagoginja iz OŠ Rudeš, Zagreb, voditeljice školske filmske skupine i Videodružine Hodači po žici. Tom će prigodom biti prikazan i odabir vrijednih ostvarenja mladih rudeških autora.

Duško Popović

preuzeto s  www.hfs.hr