1. B razred (2017./2018)

4. B razred (2016./2017.)

« Prosinac 2017 »

Izvannastavne aktivnosti

Literarna skupina

Filmska skupina

Kalendar 2017./2018.

Bogovi protiv Zeusa
Autor: Zorica Skroza, 15. 11. 2017.

Na Olimpu blistavom od sunca stoje bogovi. Bijahu tu živjeli: Zeus, bog neba, Posejdon, bog mora, Atena, božica ljepote i rata, Eol, bog vjetra, Had, bog podzemlja i ostali.

Zemlja je u to vrijeme bila nerazvijena. Bez mora, ljudi su bili naivni i bez ikakvih vještina. Nije bilo šuma i život na zemlji Zeusu je bio smiješan. S njime se nisu slagali drugi bogovi. Svi su htjeli pomoći ljudima koje je stvorio Prometej. Zeus je bio izrazito protiv pomoći ljudima.

Atena je odlučila ne slušati Zeusovu naredbu te ode k ljudima i počne ih učiti korisnim savjetima kao obrtima, umjetnosti i sl. Ljudi su postali vješti u različitim zanatima i u umjetnosti. Zeusu je brzo postalo nešto sumljivo. Shvativši da Atena nije poslušala njegovu naredbu, jako se razljutio. Dugo je razmišljao i zaprijetio joj je da će je baciti u tamnicu ako mu još jednom otkaže poslušnost. Atena je i dalje ostala pri svojoj odluci da pomogne ljudskom rodu. Zeus više nije mogao trpjeti to što svi žele pomoći tim smrtnicima te je bacio  Atenu u tamnicu.

Kad su ostali bogovi i božice čuli tu vijest, odlučili su pomoći Ateni. Posejdon, Zeusov brat, nije mogao shvatiti zašto Zeus ne želi pomoći ljudima te se pridruži ostalim bogovima.

Kad je pala noć i Zeus čvrsto zaspao, bogovi i božice oslobode Atenu, no bojeći se Zeusa krenu u akciju. Posejdon stvori ljudima more, Diana stvori šume i prirodu. Te večeri su ljudi dobili mudrost; naučili su loviti, a na kraju i kuhati uz pomoć Prometejeve vatre.

Zemlja je postala puno bolje i ljepše mjesto za život. Bogovi su uživali u nektaru sve dok Zeus nije došao i snažno udario rukom o stol. Bogovi ustajući kažu Zeusu:“Ne možeš slomiti našu volju koliko god puta pokušao oduzeti ljudima darovano, mi ćemo im to opet vratiti.“

Zeus je na kraju, unatoč ljutnji, prihvatio ljude i počeo im pomagati te stekao ponovni ugled i moć među bogovima.

Magdalena Vidović, 7.b