Izvannastavne aktivnosti predstavljaju različite organizacijske oblike okupljanja učenika u slobodno vrijeme izvan redovne nastave. Ove aktivnosti obuhvaćaju kulturno-umjetničke, sportske, tehničke, rekreacijske i znanstvene sadržaje. Njihova specifičnost leži u tome što se odvijaju u posebno formiranim skupinama, a ne u razredima. Učenici se okupljaju prema zajedničkim interesima i sklonostima, te se uključuju dobrovoljno, prema vlastitim željama.
Cilj izvannastavnih aktivnosti je poticanje učenika na kreativnost, stjecanje znanja i vještina u skladu s njihovim individualnim interesima i sposobnostima. Sudjelovanje u ovim aktivnostima igra ključnu ulogu u razvoju mladih, pomažući im da izbjegnu nepoželjna ponašanja. Također, omogućava im otkrivanje i njegovanje talenata, te razvoj karaktera i kompetencija.
Istraživanja pokazuju da kvalitetno organizirano vrijeme nakon nastave doprinosi:
- Smanjenju maloljetničkog nasilja, školskog vandalizma i negativnog utjecaja vršnjaka koji može dovesti do zlouporabe alkohola i droga.
- Poboljšanju obrazovnog uspjeha učenika.
- Izvršavanju domaćih zadaća.
- Poboljšanju ponašanja učenika u školi.
Izvannastavne aktivnosti planiraju se školskim kurikulumom i godišnjim planom i programom neposrednih nositelja odgojno-obrazovne djelatnosti.