ERASMUS + PROJEKT
THE USE OF MODERN INFORMATION TECHNOLOGIES FOR TEACHING MATHEMATICS AND NATURAL SCIENCES
UPOTREBA SUVREMENE INFORMATIČKE TEHNOLOGIJE U PODUČAVANJU MATEMATIKE I PRIRODNIH ZNANOSTI (EURO-TIK)
DATUM POČETKA PROJEKTA: 01.09.2018.
TRAJANJE PROJEKTA: 24 mjeseci
DATUM ZAVRŠETKA: 31.08. 2020.
DRŽAVNA AGENCIJA PRIJAVITELJA: PLO1 ZAKLADA ZA RAZVOJ OBRAZOVNOG SUSTAVA
PRIJAVITELJ: POLJSKA /GLAVNI KOORDINATOR: Halina Klimek
PARTNERI U PROJEKTU:
HRVATSKA: Oš Jurja Šižgorića 44A Koordinator: Anita Polić
ISLAND: Álfhólsskóli Grad- Kópavogur Koordinator: Tanja KristínLeifsdóttir
RUMUNJSKA: Sc. Gim. nr. 38 Dimitrie Cantemir CONSTANTA Koordinator: Anca Emandii
GLAVNI CILJ I AKTIVNOSTI:
Poboljšati ishode učenja u matematici i prirodnim znanostima te poticanje upotrebe suvremene informatičke tehnologije u podučavanju matematike i prirodnih znanosti te korištenje engleskog jezika u praksi
PRVA FAZA PROJEKTA: RAZMJENA UČENIKA-POLJSKA
VREMENSKI OKVIR: 21. 10. 2018. – 27. 10. 2018.
SUDIONICI PRVE MOBILNOSTI:
U prvoj mobilnosti sudjelovat će učenici osmih razreda Oš Jurja Šižgorića te nastavnice Anita Polić i Ana Vučak kao i nastavnik informatike Ante Mustapić, nastavnica geografije Antonija Zorić te razrednici učenika osmih razreda Julijana Višnjić i Marko Majetić
AKTIVNOSTI:
1. WebQuest u matematici i prirodnim znanostima (Pretraživanje interneta na zadanu temu te osmišljavanje zadataka u kojima bi se te informacije koristile), GPS, Street View, QR Droid
2. Posjet Poljskoj:
polazak 21.10. 2018. (nedjelja) – povratak 27. 10.2018.(subota)
3. Izrada loga
4. Izrada postera “Jedem sukladno zoni u kojoj živim”
DRUGA FAZA PROJEKTA:
UGOŠĆAVANJE UČENIKA DRUGIH ZEMALJA SUDIONICA PROJEKTA
VREMENSKI OKVIR: travanj 2019. godine
SUDIONICI: 24 učenika Oš Jurja Šižgrića koji će biti zaduženi za udomljavanje učenika iz drugih zemalja. Prilikom udomljavanja mora se voditi računa o idućim kriterijima:
1 raznorodna djeca ne smiju spavati zajedno u istoj sobi
2 roditelj domaćin se brine za prehranu gosta(doručak, ručak, večera te užina za izlete) te za osmišljavanje zajedničkih aktivnosti u slobodno vrijeme.
AKTIVNOSTI VEZANE ZA DRUGU FAZU PROJEKTA:
Izrada prezentacija na temu biljnog i životinjskog svijeta Sredozemlja koje će se izlagati na satovima geografije, kemije i biologije i matematike
Osmišljavanje društvenih i didaktičkih igara , korištenje aplikacije Scratch
Posjet lokalnim prirodnim i kulturnim znamenitostima zemlje domaćina te vođenje online dnevnika
TREĆA I ČETVRTA FAZA PROJEKTA UKLJUČUJE DVIJE MOBILNOSTI- ISLAND I RUMUNJSKU
Prva mobilnost Poljska (Gorlice)
Provedba Erasmus+ projekta EURO-TIK započeo je 1.9. 2018. s pripremama za prvu mobilnost u Poljsku. Djeca su na dodatnim satovima geografije s nastavnicom Antonijom Zorić pripremala prezentacije o Poljskoj kako bi se upoznali s kulturom i običajima zemlje domaćina. S nastavnikom informatike Antom Mustapićem izradili su prijedlog projektnog loga, a s nastavnicom Anom Vučak su pripremali prezentacije na engleskom jeziku o svojoj zemlji, rodnom gradu i svojoj školi.
U Poljsku smo krenuli iz Zračne luke Split. Za mnoge učenike bio je to prvi let avionom.
U ponedjeljak ujutro, 22.10., posjetili smo vrtić „Gorlice Prezedszkole Szoneczne“ i školski kompleks „Miejski Zespol Szkol nr 5“. Kolege i djeca oduševili su nas toplim dočekom. Uslijedio je srdačan susret s dogradonačelnikom Gorlica. U popodnevnim satima smo posjetili Muzej naftne industrije na otvorenom „Magdalena“. Saznali smo da je Ignacy Lukasiewicz, poljski farmaceut , inžinjer i izumitelj upravo ovdje izgradio prvu modernu rafineriju nafte na svijetu te da je izumio i u Gorlici postavio prvu modernu kerozinsku lampu.
U utorak, 23.10. smo se popeli na planinu Gubałówka i divili pogledu na planine Tatre i gradić Zakopane. Zakopane, poznat kao „Zimska prijestolnica Poljske’ izgledao je kao gradić iz bajke.
Srijeda, 24.10. je započela posjetom regionalnom muzeju u Gorlici te smo nakon toga odrađivali projektne zadatke u školskom kompleksu „Miejski Zespol Szkol nr 5“. Tu istu večer organizirana je svečana dodjela potvrdi o sudjelovanju u projektu uz bogatu zakusku.
U četvrtak, 25.10. posjetili smo „Slanu katedralu’ u Poljskoj, Rudnik soli Wieliczka koji je 1978. godine upisan na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Europi. Zapanjila nas je kapela Sv. Kinge kao i kipovi i lusteri izrađeni od kamene soli. Nakon obilaska rudnika krenuli smo put Krakova, jednog od najstarijih i drugog po veličini grada u Poljskoj na obali rijeke Visle. Obišli smo cijelu povijesnu gradsku jezgru. U sjećanju će nam ostati spomenik Tadeusz Kosciuszku ,kraljevski dvorac i katedrala na brdu Wawel, središnji trg (Rynek Glowny) i spomenik Grunwald.
Petak, 26.10. posljedni dan druženja s našim prijateljima iz Poljske, Islanda i Rumunjske i dalje se mnogo radilo na projektu. Djeca su se upoznala s aplikacijama Flightradar 24, Distance calculator, WebQuest i GIMP. Dan se nastavio posjetom gradiću Biecz i razgledavanjem kulturnih i povijesnih spomenika s vodičem.
Vratili smo se doma u subotu puni dojmova i dobro raspoloženi.
Druga faza projekta – Hrvatska
Gradonačelnik pozdravio učenike iz Islanda, Rumunjske i Poljske – Službene stranice Grada Šibenika
Treća faza projekta – Island
Nezaboravni posjet Islandu_ Putopis šibenske ekspedicije iz Osnovne škole ‘Jurja Šižgorića’
Četvrta faza projekta – Rumunjska
Rumunjska – fizička mobilnost_21. – 25. 6. 2021.
Učenici OŠ Jurja Šižgorića u sklopu Erasmus projekta posjetili Rumunjsku