Potrošnja slatkiša u svijetu

Autor: Zorica Skroza, 24. 9. 2015.

Svi mi volimo slatkiše. Ali nešto voljeti ne znači da to možemo konzumirati u neograničenim količinama. Raznobojne lizalice,slatke žvakaće gume,čokoladice i bomboni…

KAKO PREKINUTI Začarani krug ?

Sljedeće namirnice zadovoljit će vaše potrebe za slatkim, bez štete za vaše zdravlje.

1. Rajčica

Rajčica je učinkovita protiv žudnje za šećerom, jer sadrži visoku razinu triptofana - tvari koju tijelo pretvara u serotonin.

Ovaj plod bogat je i kromom, mineralom koji umanjuje žudnju za hranom, te regulira kolesterol i razinu glukoze u krvi.

2. Jabuka

Jedno od najboljih voća za zadovoljavanje želje za slatkim je jabuka. Lako ju je nositi sa sobom i nije ju potrebno guliti ili rezati kao drugo voće.

Čak i kisele sorte jabuke sadrže mnogo zdravih ugljikohidrata.

Ovo je voće bogato i prehrambenim vlaknima, koja daju osjećaj sitosti i smanjuju glad.

3. Slatki kukuruz

Slatki kukuruz još je jedna zdrava namirnica koja vam može pomoći u "odvikavanju od slatkiša".

Posebno dobro suzbija želju za slatkim kad je skuhan.

Obiluje antioksidansima, vitaminima. mineralima i prehrambenim vlaknima.

Osim poriva za jedenje šećera smanjuje i glad.

4. Slatki krumpir

Još jedno povrće koje vam može pomoći jest slatki krumpir.

Ova namirnica neće samo zadovoljiti vašu žudnju za slatkim, nego će dodatno organizam opskrbiti vitaminom C, D i B6 i željezom.

Hranjive tvari u slatkom krumpiru mogu spriječiti bolesti srca, rak i druge degenerativne bolesti.

5. Cimet

Cimet je fantastičan začin koji ima  izvrstan okus i miris, pa ga možete dodati mnogim jelima.
Cimet odlično pomaže protiv želje za slatkim.
Ovaj začin sprečava nagle oscilacije u nivou glukoze koje pridonose žudnji za šećerom i time odgađa potrebu za unosom nove porcije šećera.
Navedene namirnice neće samo umanjiti žudnju za slatkim, nego će i poboljšati vaše zdravlje te održati liniju vitkom.

Ne može se poreći da je čokolada kraljica svih slatkiša, pred kojom su keksi, bomboni, žvakaće gume i sve ostalo tek podanici, a s time se definitivno najviše slažu u Švicarskoj, u kojoj se – prema relevantnim istraživanjima – u 2012. godine pojelo najviše čokolade po glavi stanovnika. Organizacija Leatherhead Food Research je sakupila podatke o konzumaciji čokolade po zemljama svijeta, koji pokazuju da su Švicarci prošle godine u prosjeku po osobi pojeli 11,9 kilograma čokolade. Iza njih su Irci koji pojedu 9,9 kilograma čokolade, a na trećem mjestu po obožavanju čokolade je Velika Britanija. Nakon nje slijede Austrija (8,8 kilograma), Belgija, Njemačka, Norveška i Danska, dok je u prvih deset samo jedno država izvan Europe, a to je Kanada (6,4 kilograma). Čokoladu obožavaju i Francuzi (6,3 kilograma godišnje po glavi stanovnika) i Poljaci (6,1 kilogram). Prvih dvadeset zemalja svijeta po konzumaciji čokolade još čine Nizozemska, Finska, Češka, SAD, Australija, Finska, Novi Zeland i Ukrajina. Zanimljivo, Talijani nisu veliki ljubitelji čokolade te pojedu godišnje samo 2,6 kilograma po glavi stanovnika.

Literarno-novinarska skupina