Dani kruha

Autor: Ivana Rupić, 22. 10. 2012.

Povodom obilježavanja Dana kruha u našoj školi je 18. listopada  po razredima blagoslovljen kruh o čijoj simbolici u svakodnevnom životu ne razmišljamo jer imati kruha je nešto što se podrazumijeva "samo po sebi".

Nakon čitanja pjesme Nikole Milićevića "Kruh" , nastalo je nekoliko predivnih misli naših učenika koji su objasnili   važnost kruha u svagdanjem životu čovjeka.

"On je skupljao u se sve naše radosti

i naš znoj i suze i stajao pred nama

kao blaga opomena i tiha mudrost."

Nikola Milićević "Kruh"

Uloga kruha u životu suvremenog čovjeka

Što je zapravo kruh  i zašto danas ljudi gledaju na kruh drugačije nego prije?

Ljudi danas kruh ne cijene i nisu zahvalni na njemu. Postali smo bahati i ne razmišljamo o tome da su taj kruh svojim radom i trudom zaradili naši roditelji kako mi ne bismo bili gladni, ali mi za to baš dovoljno ne marimo. Mi smo još djeca i ne razmišljamo o ulozi i važnosti  kruha koji nas svakodnevno hrani, a katkad bismo trebali malo promisliti i pitati se što bi bilo da kruha nema.

Za nas je kruh obično tijesto od vode i brašna, a ta voda i brašno su puno više od samih pojmova. Kruh nas prati kroz cijeli život, bdije uz nas na našem stolu, čuva nas i dariva svojim prekrasnim mirisom nakon izlaska iz pećnice.

Mislim da bismo trebali u kruhu uživati i biti Bogu zahvalni što nas svakodnevno dariva  kruhom koji je simbol dobrote pa bismo trebali cijeniti kruh kao što i on cijeni nas.

Katarina Marjančić, 7.B

"Tko tebi kamenom, ti njega kruhom"

Kruh je simbol vječne dobrote, mira i požrtvovnosti. Uz kruh se osjećamo sjetno, osjećamo puninu  u duši.

Kad te netko vrijeđa ili ti nanosi bol, nemoj mu uzvratiti istom mjerom, već se sjeti kruha koji je miran i blag te dobar prema svim ljudima, kakvi god bili. Pokušaj tom čovjeku koji te povrijedio oprostiti i porazgovarati s njim, a nemoj odmah misliti da mu moraš uzvratiti udarac.

Izreka "Tko tebe kamenom, ti njega kruhom" poručuje da budemo kruh onima koji nam žele loše tj. da budemo primjer dobrote, blaga opomena za ono što su učinili! Budimo dobri i nemojmo činiti nikom nažao, jer će naše zlo kad tad izaći na vidjelo.

¸Gradimo svoje živote na ljubavi, dobroti, prijateljstvu, zadovoljstvu i sreći jer dobar i sretan čovjek  lakše svladava životne prepreke, a dobrota i strpljenje uvijek će biti nagrađeni. Svojim primjerom možemo u svakom čovjeku probuditi njegovu ljepšu stranu.

Cvita Banić, 7.B