1. B razred (2017./2018)

4. B razred (2016./2017.)

« Siječanj 2018 »

Izvannastavne aktivnosti

Literarna skupina

Filmska skupina

Kalendar 2017./2018.

Marulićevi dani (21. – 28. travnja)
Autor: Zorica Skroza, 6. 4. 2016.

Marko Marulić rođen je u splitskoj plemičkoj obitelji. Napoznatije njegovo djelo je Judita i Molitva suprotiva Turkom.. Ostavio je bogat i raznovrstan opus, koji se odlikuje iznimnom književnom stilizacijom, znanjem i vještinom te sposobnošću prilagodbe raznovrsnoj čitateljskoj publici.

Pisao je prozna i pjesnička djela na latinskome i hrvatskom jeziku.
Marulića nazivaju ocem hrvatske književnosti zato što je prvi koji je pisao hrvatskim jezikom (splitskom čakavštinom) u književnom djelu.
Marulić se proslavio epom Judita. Ep prati pripovijest o udovici Juditi koja svojom hrabrošću spašava rodni grad Betuliju. Njeni sugrađani bili su odlučni predati svoj grad asirskom vladaru Nabukodonosoru koji je poslao silnog vojskovođu Holoferna da pokori Betuliju. Židovka Judita odlučila je uz božju pomoć osvetiti svog supruga i spasiti svoj grad. Otišla je uz pratnju sluškinje u Holofernov tabor tobože kako bi mu otkrila dobar plan za pobjedu. Holoferno je bio očaran njenom ljepotom te je u njenu čast priredio gozbu na kojoj ga je Judita poticala na piće. Kad je Holoferno zaspao, ona mu je odrezala glavu, iskrala se pored straže i vratila u Betuliju kao nezapamćena junakinja.

Ove godine od 21. Do 27. Travnja obilježavat će se 27. Marulićevi dani, kulturna manifestacija međunarodnog karaktera posvećena hrvatskoj dramskoj riječi i djelu Marka Marulića.

Manifestaciju je 1991. godine utemeljio Rade Perković kao tadašnji dointendant HNK u Splitu, a održava se u mjesecu travnju oko 22. travnja, u spomen na datum kada je Marulić 1501. godine završio pisanje Judite. Manifestaciju čine Festival hrvatske drame i autorskog kazališta, te znanstveni, književni i nakladnički program.
Organizator Festivala je HNK Split. Festival je natjecateljska smotra uprizorenih hrvatskih dramskih tekstova u izvedbi kazališta iz Hrvatske i svijeta. Osnovno uporište festivala je promicanje suvremene dramske riječi.

Leona Milovac, 6.b