Valentinovo

Autor: Zorica Skroza, 11. 2. 2016.

Blagdan sv. Valentina slavi se 14.veljače. Sv. Valentin je bio prvi biskup grada Terni u Umbriji, stotinjak kilometara od Rima; za vrijeme pape Viktora 1. U doba svojeg biskupskog ređenja 197. godine, imao je Valentin svega 22 godine. Mučeničku smrt pretrpio je u dobi od 63 godine, te je pokopan na mjestu gdje je u IV. stoljeću podignuta crkva, da bi početkom 17. stoljeća sazidana katedrala; u Ternijskoj   katedrali se i danas čuva svečevo tijelo.

Ljudi na Valentinovo nose neki crveni odjevni predmet. Mnogi parovi navečer izlaze u klubove, na večere ili romantične šetnje.

Sveti Valentin se slavi već u ranom srednjem vijeku, osobito u Engleskoj, a poslije u cijelom svijetu. U Hrvatskoj su ga posebno štovali vjernici u sjeverozapadnim krajevima. Običaj biranja odabranice na Valentinovo najprije se proširio u Engleskoj i Škotskoj. Poznato je da su u 16. stoljeću mladići ostavljali ljubavne poruke i čestitke na pragu svoje odabranice. Čestitke su bile pažljivo izrađene, obrubljene čipkom ili ukrasnom vrpcom i to su vjerojatno bile prve čestitke i razglednice ikada poslane.

Ovo su neke od mnogih ljubavnih poruka koje možete napisati na svoje čestitke:

"Najveća sreća u životu jest kad u očima voljene ugledaš sebe!

"Kada bi nebo bilo papir, a zvjezdice pisati znale, moju ljubav prema tebi opisati ne bi znale!."

"Ljubav je kad ostajete stisnuti pod kišobranom još dugo nakon što je kiša prestala." (Stuart i Linda MacFarlane)

"Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi." (Michelangelo Buonarroti)

"Ako je grijeh što te volim, neka mi se to nikada ne oprosti..."

"Ako odem u nebo prije tebe, na svaku zvijezdu ću napisati tvoje ime, tako će svi anđeli znati koliko mi značiš..."

"Ljudi kažu da postoji mudrost glave i mudrost srca." (Charles Dickens)

"Čuvaj me u malom kutku svog srca! Neka ti moje misli ne remete ni jedan trenutak života, a voli me tek toliko da znam da postojim!

"Bez tebe je sve ništa, a s tobom je ništa sve!"

"Savršena je ljubav ona koja nas čini nesretnima." (Soren Kierkegaard)

"Nitko ne zaslužuje tvoje suze. Ako i postoji osoba koja ih zaslužuje, ona ih neće izazvati." (Gabriel Gracia Marquez)

"Ljubav nikad ništa ne zahtijeva, već samo daje. Ljubav samo pati, nikada se ne kaje i nikada se ne sveti." (Mahatma Gandhi)

"Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobijediti."

Ipak, ljubav se ne slavi samo ovaj dan. Pravoj ljubavi je svaki dan Valentinovo. Živimo u materijalnom svijetu te pažnju prema drugima mjerimo u vrijednosti darova koje poklanjamo. Kao i sve drugo u životu,  tako i ljubav iskazujemo malenim, neznatnim postupcima koje radimo od srca. Jer sitnice čine djelo, život.  Prava ljubav nastaje na temelju svakodnevnog povjerenja, uvažavanja, strpljenja i razumijevanja. Ne možemo očekivati čuda ako nekom poklanjamo srce samo jedan dan u godini!

Literarno-novinarska grupa