1. B razred (2017./2018)

4. B razred (2016./2017.)

« Siječanj 2018 »

Izvannastavne aktivnosti

Literarna skupina

Filmska skupina

Kalendar 2017./2018.

Kazalište
Autor: Zorica Skroza, 18. 11. 2015.

Kazalište je kulturno umjetnička ustanova, namijenjena održavanju priredbi scenske umjetnosti.
Postoji od davnina, kao rezultat ljudske sklonosti pričanju priča. Nastalo je u antičkoj Grčkoj iz rituala koji su se održavali u čast boga Dioniza. Od svog početka, kazalište je imalo mnoge oblike i inačice u kojima su se koristili:govor, geste, glazba, ples i spektakl, kombinirajući više različitih grana umjetnosti u jedan umjetnički oblik.

U radu kazališta sudjeluje velik broj djelatnika, koji se dijele na: umjetničko (glumci, redatelji, dramaturzi, kostimografi i dr.) tehničko (rekviziteri, šaptači i dr.) i administrativno (intendant, impresario, blagajnici i dr.) kazališno osoblje.
Osnovni tipovi kazališnih predstava su: drame, komedije i mjuzikli. Među klasične drame ubrajaju se antičke drame (grčke i rimske), engleske (npr. Shakespearove drame), francuske (npr. Molierove drame), ruske drame (npr. Čehovljeve drame) i dr. Mjuzikl (eng. musical) je glazbeno – scensko djelo zabavnog karaktera a govorenim dijalozima, glazbenim i plesnim točkama, najčešće u dva čina. Među najpoznatije mjuzikle ubrajaju se: "Priča sa zapadne strane", "Fantom opere", "Chicago", "Mačke" i dr., a od hrvatskih "Jalta, Jalta" i "Dundo Maroje". Komedija se odlikuje veselim sadržajem, u prvi plan stavlja smiješne strane ljudskog života, ismijava ljudske nedostatke i mane.

Povijest hrvatskog kazališta:
Početci kazališne prakse u Hrvatskoj potječu iz liturgijskih drama iz 11. Stoljeća.
U početku su drame prikazivali putujući glazbenici i zabavljači za vrijeme crkvenih blagdana, na krunidbama, svadbama ili pokladnim povorkama.
Prvu organizirana kazališna zbivanja vezana su za Dubrovnik, Hvar, Korčulu i Zagreb (na latinskom jeziku).
1834. otvoren je prvi pravi kazališni prostor na Markovu trgu. Nakon te godine najveće zasluge za razvoj hrvatskog kazališta imaju Dimitrije Demeter, August Šenoa i Stjepan Miletić.
Hvar se može podičiti prvim kazalištem te se od 1974. Tradicionalno održavaju Dani Hvarskog kazališta kao književno-znanstvena i scenska manifestacija u organizaciji HAZU.