Knjižničarka:  Marina Delić-Nikić

RADNO VRIJEME ŠKOLSKE KNJIŽNICE

PONEDJELJAK

UTORAK, SRIJEDA, ČETVRTAK I PETAK

ALEKSANDAR SERGEJEVIČ PUŠKIN: "BAJKA O RIBARU I RIBICI"

Autor: Marina Delić Nikić, 13. 4. 2020.

LEKTIRA:  PETI RAZRED
ALEKSANDAR SERGEJEVIČ PUŠKIN: BAJKA O RIBARU I RIBICI
O PISCU:

Aleksandar Sergejevič Puškin rođen je u Moskvi 6. lipnja 1799., a umro je u Sankt Petersburgu 10. veljače 1837. godine. Bio je ruski pjesnik, dramatičar i prozaik. Smatra se utemeljiteljem suvremenog ruskog jezika. Najpoznatija djela su: Jevgenij Onjegin, Pikova dama, Boris Godunov i Bajka o ribaru i ribici. Bajka o ribaru i ribici temelji se na pomeranskoj priči o Ribaru i njegovoj ženi iz zbirke priča Braće Grimm.  Bajka je pisana u stihovima, u desetercu i podsjeća  na  narodne usmene bajke. Budući da je  pisac napisao ovu bajku, ona je umjetnička bajka.

SADRŽAJ:

Starac je živio sa svojom ženom na obali sinjeg mora. Jednog je dana ulovio zlatnu ribicu. Ona ga je molila da je pusti u morska prostranstva, a za uzvrat će mu ispuniti želju. Starac je bio dobar i skroman. Nije tražio ništa nego je pusti u more neka živi i bude sretna. Došavši kući ispriča ženi što se dogodilo.

Žena je bila ljuta na njega. Bili  su siromašni. Mogao je tražiti novo korito, jer im se staro raspalo. Starac je posluša i vrati se na obalu mora. Zamoli ribicu novo korito. Ona mu ispuni želju. Vidjevši starica da je želja ispunjena, rasla je njena pohlepa i gramzljivost. Starac se morao pokoravati njenim željama i prohtjevima.

Starica je poželjela nakon korita lijepu kuću. Željela je postati svijetla vlastelinka, zatim carica. Svoga je muža učinila slugom i živio je u kući za posluge. Ni to joj nije bilo dosta. Zaželjela je biti vladarica mora i neka joj zlatna ribica služi.

Svaki put kad bi starac došao na obalu mora tražiti novu želju za svoju ženu, more bi se jače i jače uzburkalo. Ribica bi uvijek ispunjavala želje.  Kad je čula da starica želi da joj riba bude sluga, nije ništa rekla. Samo je udarila repom i nestala u moru.

Starac se vratio kući. Dočekala ga je starica u njihovoj trošnoj kolibi  kraj starog korita.

MJESTO RADNJE:

Trošna kuća kod obale sinjeg mora, lijepa kuća, dvorac

VRIJEME RADNJE:

Neodređeno

TEMA:

Borba dobra i zla, pohlepe i skromnosti

POUKA:

Ne smijemo biti pohlepni jer možemo ostati bez svega.

LIKOVI:

Starac -dobar, skroman, plemenit

Starica-pohlepna, gramzljiva, nemilosrdna

Zlatna ribica-dobra, održava svoje obećanje