OSCAR WILDE: SRETNI KRALJEVIĆ

Autor: Marina Delić Nikić, 13. 4. 2020.

LEKTIRA:  ŠESTI RAZRED
 OSCAR WILDE: SRETNI KRALJEVIĆ
O PISCU:
Oscar Wilde je rođen u Irskoj u Dublinu 16. listopada 1854., a umro je u Parizu 30. studenoga 1900. godine. Bio je poznat po duhovitim dosjetkama. Najpoznatija djela su : Slika Doriana Greya, Sretni kraljević, Slavuj i ruža...

SADRŽAJ:
Kip Sretnog kraljevića stajao je na stupu na uzvisini grada. Bio je lijepo izrađen: obložen lijepim tankim listićima zlata, a oči su bila dva safira. Na dršku njegova mača bio je crveni rubin.  Svi su mu se divili u gradu.
Mala lastavica letjela je s drugim lastavicama prema Egiptu. S visine je ugledala šaš. U jedan Šaš se i zaljubila. Zbog njega nije  nastavila put  prema Egiptu. Zamolila je Šaša neka odleti s njom na put. On nije htio napustiti svoj zavičaj. Lastavica je uvidjela kakav je Šaš. Odlučila ga je ostaviti i odletjeti put piramida gdje su ostale lastavice već stigle.
 Letjela je cijeli dan i umorila sa. Svoje noćno odmorište našla je u gradu kod spomenika Sretnog kraljevića. Između njegovih stopala našla je lijep zaklon i puno svježeg zraka. Prostor je bio zlatni i to joj se dopalo. Nije bilo oblaka. Vedra je večer, a na lastavicu je pala krupna kap vode. Zaključi da je kip beskoristan kad je ne može zaštiti od kiše. Pogledala je prema gore i vidjela da kip plače. To je rastužilo i upita kip zašto plače.
Sretni kraljević joj ispriča da je nekada bio živ i sretan. Živio je u dvorcu San-Souci. Tamo tuga nije smjela doći. Danju je bio u vrtu s društvom, a navečer je vodio plesove. Oko njega je uvijek bilo lijepo poput najljepše bajke. Bio je uistinu sretan. Oko vrta bio je podignut veliki zid. Zato nikada nije vidio kakva  je tuga izvan zidina. Sada je mrtav i kip je na uzvisini grada.
Sretni kraljević zamoli lastavicu neka obiđe umjesto njega siromašnu majku i bolesnog sina. Neka im donese rubin s njegova mača. Lastavica se u početku bunila kako mora ići u Egipat. Kaže da je nije briga za bolesnog dječaka. Nju su dječaci gađali kamenjem pa ih zove huliganima. Smilovala se kraljeviću i odletjela je do majke i sina.
Leteći pored dvorca ugledala je mladića i djevojku. Dok je mladić pričao o mjesecu  i divnoj snazi ljubavi, djevojka je govorila o lijenim krojačicama i nada se da će njena haljina biti gotova za bal. Ptičica je doletjela do majke i kraj napršnjaka joj je ostavila rubin. Došla je do bolesnog dječaka i krilima ga hladila jer je imao temperaturu.
Ptičica je doletjela natrag Sretnom kraljeviću i ispričala kako se osjeća zagrijanom pa se otišla okupati ujutro. To je zapazio profesor ornitolog. Puno je pisao o njoj i to je objavljeno u novinama.
Sada je kraljević zamoli neka odnese jedan safir mladiću koji je gladan. On će znati što će učiniti s njim. Imat će hrane i završit će igrokaz.
Sljedećeg  dana lastavica je bila u luci. Vidjela je mornare kako izvlače  teret. Bila je sretna jer će i ona odletjeti na put. Čim je izašao mjesec, odletjela je Sretnom kraljeviću. Htjela se s njim oprostiti jer kreće na put. Sretni kraljević je zamoli neka ostane još jednu noć. Jedna siromašna djevojčica prodaje šibice. Šibice su upale u kanal i smočile se.  Otac će je istući. Neka drugi safir stavi njoj na dlan. Ptičica je to uradila. Sažalila se nad kipom jer je sada slijep.
Ptičica je odlučila ostati sa Sretnim kraljevićem jer je on sada slijep. Pričala mu je o svijetu kojeg je vidjela. Kraljević je zamoli neka preleti gradom i vidi što se događa i to  mu ispriča.
Letjela je ptičica i ugleda bogate kako se vesele u svojim kućama, siromašne dječake gladne i promrzle ispod mosta. Stražar ih je potjerao odatle pa sada stoje na kiši. To sve ispriča kraljeviću. On je zamoli neka skine sve zlato i podijeli ga siromašnima. Ona to i učini.
Stigao je i prvi snijeg. Mala lastavica nije imala hrane osim mrvica ispred pekarnice i snažnog lepetanja krilima da se zagrije. Sada ni to nije pomagalo. Osjetila je da joj se bliži kraj. Htjela je još jedanput vidjeti kraljevića i oprostiti  se od njega. On je mislio da odlazi u Egipat, a ona mu kaže da odlazi u Kuću Smrti. Poljubila je kraljevića i pala mrtva. U kraljeviću se nešto prelomilo i  olovno srce mu se prepolovilo.
Idućeg je jutra tuda šetao gradonačelnik. Ugledao je kip i pomislio da je sada ružan i da ga treba ukloniti. Tako ružan nije nikome koristan. Odlučeno je da se kip rastali. U talionici su rekli da se olovno srce ne da rastaliti. Zato su ga bacili na smetlište zajedno s mrtvom lastavicom.
MJESTO RADNJE:
Neimenovani grad na sjeveru Europe
VRIJEME RADNJE:
Prijelaz jeseni u zimu jedne godine u 19. stoljeću
TEMA:
Požrtvovnost jednog kipa koji žrtvuje svoju ljepotu kako bi pomogao siromašnima
POUKA:
Duša je ljepša od vanjštine koja je prolazna.
LIKOVI:
Sretni kraljević- plemenit, žrtvuje svoju ljepotu da bi pomogao siromašnima
Lastavica-dobra, plemenita, pomaže kipu u pomaganju siromašnima žrtvujući svoj život
Švelja-siromašna, šije odjeću bogatima da bi preživjela
Student-pisac-siromašan, gladuje, želi napisati igrokaz
Djevojčica sa šibicama-prodaje šibice, siromašna, ne smije se vratiti kući bez zarađenog novca
Gradonačelnik-bahat, bezosjećajan