2014-11-03 00:03:08

11. listopada – Međunarodni dan djevojčica

 U svrhu promicanja obrazovanja djevojčica 11. listopada obilježava se Dan djevojčica koje su kroz povijest bile  diskriminirane.

U svijetu oko 101 milijun djece ne ide u školu, a više od polovine njih su djevojčice koje pomažu roditeljima u kućanskim poslovima, rade na obiteljskim farmama. U nerazvijenim zemljama jedna od sedam djevojčica je na silu udata prije 15-e godine! Zbog velikih troškova školovanja, u siromašnim državama, obitelji prednost školovanja daju sinovima.

17 milijuna djevojčica u svijetu današnjice nikada neće krenuti u školu! 

A obrazovanje je temeljno ljudsko pravo!

 

U Hrvatskoj se prvo školovanje djevojčica spominje u samostanu benediktinki na otoku Krku 1906. g., a 1869. dobivaju i pravo javnosti.

1876. u Zagrebu osnovano je učilište za primalje.

Uglavnom su se u prve ženske škole mogle upisati kćeri pukovnika, državnih savjetnika ili plemića, a učile su uglavnom samo pisati, čitati i lijepo se ponašati. To je bilo dovoljno za obrazovanje buduće žene i majke.

 Danas manje od 60% djevojčica u središnjoj i zapadnoj Africi te oko 49% djevojčica jugoistočne Azije pohađa nastavu

 7. listopada ove godine oko 150 djevojaka jedne srednje škole u Afganistanu otrovano je zatrovanom vodom jer se pristaše talibanskog režima protive obrazovanju žena.

  Mlada Pakistanka Malala Yousafzai stekla je svjetsku slavu zalažući se za prava djevojčica i njihovo obrazovanje. Samo nekoliko mjeseci prije talibani su njoj i njenim školskim prijateljicama na povratku iz škole pucali u glavu. 2013. Malala javno nastupa i najmlađi je dobitnik Nobelove nagrade koju je u svojoj 17-oj godini dobila za mir.

 

 Uglavnom, većina se djevojčica u svijetu školuje kao u Hrvatskoj. Zanimljivo bi bilo možda spomenuti da u Australiji postoje "ženske škole" jer istraživanja pokazuju da djevojčice drukčije usvajaju znanja i vještine od dječaka. Tako učenice ženskih škola prema statistikama imaju bolje rezultate u završnim ispitima od djevojčica iz mješovitih škola.

Također australske učenice obavezno, kao i mlade Talijanke u osnovnim školama, nose uniforme.  Osnovna škola u Australiji traje 6 godina, a u Melburnu školska godina počinje u veljači te završava u prosincu.

 

 


Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik