2013-10-08 21:10:00

Branko Lustig održao predavanje u šibenskom kazalištu

U sklopu turneje Edukacijskih jutara Festivala židovskog filma danas, 7.listopada, u prepunom Hrvatskom narodnom kazalištu u Šibeniku održano je predavanje Branka Lustiga, hrvatskog producenta i dobitnika nagrade Oscar za filmove Schindlerova lista i Gladijator. Tema predavanja bila je iskustvo iz zloglasnih koncentracijskih logora, s posebnim naglaskom na poticanje tolerancije i mirnog suživota među pripadnicima različitih nacionalnosti i religija.

U okviru programa, u organizaciji kojeg je partner Grad Šibenik,  prikazan je i višestruko nagrađivan njemački igrani film "Nadarena djeca" redatelja Markusa Rosemullera iz 2011. godine.

U ime Grada Šibenika sve prisutne, prije projekcije filma, pozdravila je pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Mirjana Žurić, koja je tom prigodom kazala:

 "Zadovoljstvo mi je što u ime Grada Šibenika i gradonačelnika dr. Željka Burića, mogu pozdraviti sve vas, zahvaliti vam na dolasku i interesu za temu  holokausta koju smo kroz ovaj današnji program željeli približiti mladima na njima razumljiv način – igranim filmom „Nadarena djeca“. Govoriti o holokaustu zadaća je svih nas koji participiramo u odgojno-obrazovnom sustavu, a ne samo učitelja i nastavnika povijesti, geografije, etike ili vjeronauka.

Moramo slušati svjedočanstva, čuti priče, uvidjeti što se dogodilo i shvatiti da su iza riječi, iza jedne riječi-Holokaust- toliki životi izgubljeni , toliki snovi ugušeni, tolike nade se nisu obistinile. Žrtve su oni koji su nestali, ali  i oni koji su izbjegli užase. Neki su još sa nama i trebamo ih slušati i učiti od njih, shvatiti da se to zaista dogodilo i razumijeti poruku."

Program je prije svega bio namijenjen učenicima viših razreda osnovnih škola.

Branko Lustig (Osijek, 10. lipnja 1932.) je hrvatski producent i glumac židovskog podrijetla.

Tijekom drugog svjetskog rata bio je interniran u koncentracijskim logorima Auschwitz i Bergen-Belsen. Prvi je Hrvat koji je kao najbolji producent nagrađen dvjema filmskim nagradama 'Oscar' i to 1993. godine za film Schindlerova lista, te 2001. za film Gladijator. Dvostruki je dobitnik i nagrade Zlatni globus za navedene filmove.

Festival židovskog filma Zagreb prvi je put u Hrvatskoj organiziran 2007. godine kao jedini festival židovskog filma u regiji. Prve je godine trajao tri dana, sljedeće dvije proširen je na pet dana, dok od četvrtoga izdanja traje sedam dana.

Ono što ovaj Festival od prvoga dana opisuje kao jedinstven u svijetu jest posvećenost temi Holokausta te edukacija svih naraštaja, a posebice djece školske dobi, kroz različita predavanja i radionice o nužnosti razumijevanja različitog.

Uvidjevši značaj posebne brige o mladima kao najznačajnijeg segmenta u razvoju demokratskoga društva, jedna od bitnijih cjelina Festivala od 2009. godine postaju Edukacijska jutra, obrazovni program kojim se želi mladima i najmlađima govoriti o strahotama holokausta kako bi iz te tragične epizode svjetske povijesti naučili više o prihvaćanju različitosti i pristupanju svakom čovjeku kao pojedincu vrijednom poštovanja.

Kroz proučavanje holokausta, učenici mogu shvatiti vrijednost potrebe za njegovanjem i zaštitom demokratskih vrijednosti, kao i razumjeti značaj tolerancije. Učenici mogu shvatiti kako šutnja i ravnodušnost prema patnjama drugih mogu dovesti do ponavljanja velikih nepravdi iz prošlosti. Kroz diskusiju i razmjenu mišljenja, mladi shvaćaju da su prihvaćanje različitosti i poštivanje drugačijeg jedini ispravni način života u modernom svijetu.

Uvođenjem filmskog medija kao platforme za edukaciju o holokaustu, svake godine odabirući igrani ili dokumentarni film visoke umjetničke i edukativne vrijednosti, mladima se na njima razumljiv i kroz medij filma blizak način proširuje saznanje o holokaustu te im se otvara platforma za diskusiju koja nakon predavanja učenike i studente potakne na razmišljanje.

Preuzeto s http://www.sibenik.hr


Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik