2016-10-25 20:24:05

GRČKI BOGOVI

Grčka mitologija sastoji se od legendi (mitova) o bogovima i herojima, a korijen joj je u vjerovanju starih Grka. Grčki bogovi izgledali su kao ljudi, imali vrline i mane kao ljudi, razlikovali su se po tome što su bili besmrtni, više-manje neranjivi te sposobni postati nevidljivi i putovati brzinom svjetlosti, a živjeli su na Olimpu (najviše planine u Grčkoj).

Ovo su neki od glavnih Bogova Grčke:

ZEUS je vrhovni bog koji upravlja munjama, grmljavinom i nebom. Njegova je žena ujedno i njegova sestra Hera, ali imao je vrlo mnogo potomaka s ostalim božicama i smrtnicama. Zeusov je pandan u rimskoj mitologiji Jupiter. Olimpija je bila središte svih onih koji su htjeli častiti svog vrhovnog boga. Ondje su se održavale i poznate Olimpijske igre. Postojao je i Zeusov oltar napravljen od pepela, od ostataka žrtvovanih životinja.

 

 

HAD- bog podzemlja

Had je vladao mrtvima, a pomagali su mu demoni koji su ga bespogovorno slušali. Mrtvi nisu smjeli odlaziti iz podzemlja, a ni živi u nj, jer bi se Had razbjesnio. Svi koji su ulazili u podzemni svijet uglavnom su bili junaci: Heraklo,Odisej,Eneja,Orfej…

 

 

POSEJDON - bog mora

Posejdon je bio Kronov i Rejin sin. Kao i njegovu braću i sestre, progutao ga je njegov otac. Poslije ih je spasio Zeus prisilivši svog oca da ih sve povrati. 

Smatra se jednim od najpoštovanijh bogova Olimpa, jer je pored Zeusa i Here, jedan od najstarijih bogova. Duboko u valovima stoji njegova kristalna palaća Ega. Zlatnim kočijama, krstari po svom kraljevstvu, odnosno oceanima i morima, između valova koji ga ni ne ovlaže. Svojim trozubom udara u valove, potresa zemlju i cijepa stijene; lako je razdražljiv i veoma ljut bog. Žena mu je dražesna Amfitrtita, jedna od kćeri Nerejevih. Njihov sin je Triton, moćni morski bog s ljudskim gornjim tijelom, a ribljim repom. Posejdon je smatran tvorcem konja, koji mu je posvećen. Osim toga su mu posvećeni bik i omorika. Iako se u Ilijadi opisuje kao zaštitnik Grka, u Odiseji stalno proganja Odiseja, svim sredstvima, pogotovu od trenutka kad mu je on oslijepio sina, Kiklopa Polifema. 

 

 

ATENA – božica rata

Atena se natjecala s Posejdonom tko će biti zaštitnik novog i neimenovanog grada. Dogovorili su se da će svaki od njih dati građanima jedan dar te će oni izabrati koji im je draži. Posejdon je zabio svoj trozubac u tlo te se pojavio izvor koji im je dao mogućnost trgovanja, a i vodu, no bila je slana i nije bila za piće. Atena im je ponudila stablo masline te su građani prihvatili maslinu, a i Atenu za zaštitnicu, jer stablo im je donosilo ulje, drvo i hranu. Grad je nazvan Atenom.

 

EOL – bog vjetra

Eol je zajedničko ime za tri boga - živio je u pećini na ostrvu Lipari u Eolskom arhipelagu, u kojoj je držao vjetrove i iz koje je njima upravljao i zapovijedao.

Prva je osoba sin Helena i osnivača eolske rase; bio je sin Helena i nimfe Orzejide. Opisan je kao vladar Eolije (kasnije Tesalije) i smatra se praocem Eoljana, a oženio je Enaretu, Demahovu kćer. Drugi je Eol je bio sin Posejdona i Arne, kći prethodnog Eola. Treći je Eol bio sin Hipota koji je spomenut i u Homerovoj Odiseji te Vergilijevoj Eneidi. Sva su tri Eola geneaološki povezana.

  

                                       Stipe Koštan, Ana Goreta,

                                          Matija Bukić i Gabi Alviž 7.b


Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik