2020-01-27 19:50:40

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

„Tragedija nastala kao posljedica Holokausta se ne može izbrisati. Mora biti zapamćena sa sramom i strahom dokle god ljudsko sjećanje bude postojalo. Samo ako se sjećamo, onda možemo odati prikladnu počast žrtvama. Milijuni nedužnih Židova i pripadnika drugih manjina ubijani su na nazamislivo barbarske načine. Nikada ne smijemo zaboraviti te muškarce, žene i djecu, niti njihovu agoniju.“ (Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Kofi Annan, 27. siječnja 2006.)

Holokaust je grčka riječ koja znači "potpuno spaljen". Dok je u antici, kod Grka i Rimljana, označavala žrtvu paljenicu bogovima ili dušama pokojnika, u suvremeno doba obilježava razdoblje od 12 godina (1933. - 1945.) nacističkog progona Židova. Progon Židova karakterizirala je neprekidna eskalacija sve brutalnijih načina i mjera nacističkih vlasti i njihovih pomagača te sve veći teritorij na kojem se te mjere primjenjivale.  Kao što je najmoćniji čovjek u nacističkoj Njemačkoj Heirich Himmler u razgovoru s nacističkim časnicima 1943. godine otkrio, cilj i svrha logora smrti bila  je istrebljenje židovskog naroda.

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata, a obilježava se diljem Europe. U najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja jer je na taj dan 1945. oslobođeno 7500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Poljskoj. Nažalost, u istoimenom logoru ubijeno je 1,1 milijun ljudi s ciljem istrebljenja Židova u Europi u najmračnijem periodu ljudske povijesti.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta dan je na koji moramo osvijestiti i učvrstiti svoju posvećenost zaštiti ljudskih prava te se posvetiti i prenošenju znanja na nove generacije te ih tako osnažiti u nastojanjima da sva ljudska bića uživaju ista ljudska prava.

 


Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik