2011-06-07 20:42:09

UPISI U SREDNJU ŠKOLU

Odluka o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednju školu šk. god. 2011./2012.

Dopuna odluke
 

 
Odluka o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednju školu šk. god. 2011./2012.

 

 

REPUBLIKA HRVATSKA

MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I ŠPORTA

KLASA: 023-03/11-06/00002

URBROJ: 533-09-11-0010

Zagreb, 30. ožujka 2011.

Na temelju članka 22., stavka 5. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi („Narodne novine“, 87/08., 86/09., 92/10., i 105/10.) i članka 20., stavka 4. Zakona o strukovnom obrazovanju („Narodne novine“ 30/09.), ministar znanosti, obrazovanja i športa donosi

O D L U K U

O ELEMENTIMA I KRITERIJIMA ZA IZBOR KANDIDATA

ZA UPIS U SREDNJE ŠKOLE U ŠKOLSKOJ GODINI 2011./2012.

I.

Ovom odlukom utvrđuju se zajednički, posebni i dodatni elementi i kriteriji za izbor kandidata za upis u I. razred srednjih škola u Republici Hrvatskoj.

OPĆE ODREDBE

II.

U I. razred srednje škole upisuju se polaznici koji su završili osnovno obrazovanje, a unutar planiranoga broja upisnih mjesta.

Pod jednakim uvjetima u srednje škole upisuju se hrvatski državljani, Hrvati iz drugih država te djeca državljana država članica Europske unije.

Iznimno, polaznici u zanimanje policajac upisuju se prema uvjetima navedenim u točki XX. ove Odluke.

III.

U srednju školu može se upisati i redovito obrazovati i stranoga državljanina iz zemlje izvan Europske unije koji ispunjava najmanje jedan od sljedećih uvjeta:

1. ako za to postoji međudržavni ugovor ili drugi interes tijela državne ili lokalne vlasti, odnosno javnih ustanova;

2. ako takva osoba ima status izbjeglice u Hrvatskoj koji je utvrdilo ovlašteno upravno tijelo u Hrvatskoj;

3. ako je roditelj ili skrbnik te osobe hrvatski državljanin;

4. ako roditelj te osobe ima radnu dozvolu i dozvolu privremenoga boravka ili poslovnu dozvolu u Hrvatskoj;

5. ako roditelj te osobe ima odobren stalni boravak u Hrvatskoj;

6. ako je roditelj te osobe diplomatski ili poslovni predstavnik strane države u Hrvatskoj;

7. ako je takva osoba ili roditelj te osobe azilant ili tražitelj azila;

8. ako je takva osoba ili roditelj te osobe stranac pod supsidijarnom zaštitom ili stranac pod privremenom zaštitom.

ZAJEDNIĈKA MJERILA I POSTUPCI UPISA

IV.

Za upis u I. razred redovitoga obrazovanja u srednjim školama prijavljenim kandidatima vrjednuju se i boduju:

- postignuti opći uspjeh u prethodnome obrazovanju prema ocjenama u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja;

- za upis u gimnazijske programe vrjednuje se postignuti uspjeh u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja iz Hrvatskoga jezika, Matematike i stranoga jezika i dva nastavna predmeta po izboru srednje škole od ponuđenih 5 dodatnih nastavnih predmeta: Kemija, Biologija, Fizika, Zemljopis i Povijest te za klasične gimnazije Grčki/Latinski jezik;

- za upis u programe obrazovanja za stjecanje strukovne i umjetničke kvalifikacije/zanimanja u trajanju od najmanje četiri godine, programe obrazovanja za stjecanje strukovne kvalifikacije/zanimanja u trajanju od tri i pol godine i tri godine te za programe obrazovanja za vezane obrte u trajanju od tri godine vrjednuje se postignuti uspjeh u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja iz Hrvatskoga jezika, Matematike i stranoga jezika i dva nastavna predmeta po izboru srednje škole od ponuđenih 7 dodatnih nastavnih predmeta: Kemija, Biologija, Fizika, Zemljopis, Povijest, Tehnička kultura i Likovna kultura;

- ocjena iz vladanja u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja;

- sposobnosti i darovitost;

- uspjeh u prethodnome obrazovanju na osnovi rezultata natjecanja učenika u znanju i vještinama;

- uspjeh u programima s povećanim opsegom

- uspjeh u otežanim uvjetima obrazovanja.

U slučaju da kandidatu u svjedodžbama za posljednje dvije godine osnovnoga obrazovanja nije upisana ocjena iz nekoga od predmeta koji je značajan za upis, za utvrđivanje broja bodova iz toga predmeta koristi se prosječna ocjena iz općega uspjeha u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja.

Ukoliko je kandidat u osnovnoj školi učio dva ili više stranih jezika, vrjednuje mu se bolja ocjena iz stranoga jezika, pod uvjetom da je taj jezik učio najmanje četiri godine, što dokazuje svjedodžbama.

Ako dva ili više kandidata u razredbenome postupku po svim osnovama vrjednovanja imaju jednak broj bodova, odluku o prednosti pri upisu kandidata donosi upisno povjerenstvo škole, na temelju prosjeka svih ocjena u razrednim svjedodžbama posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja izraženih na dvije decimale, o čemu izrađuje zapisnik.

Jednom utvrđeni popis nastavnih predmeta koji se boduje pri upisu obvezno se objavljuje u natječaju za upis i primjenjuje se tijekom cijeloga upisnog postupka.

V.

Upis kandidata hrvatskih drţavljana koji se vraćaju iz iseljeništva ili obrazovanja u inozemstvu

Pravo na izravni upis u srednju školu, bez vrjednovanja uspjeha u osnovnoj školi, osim u programe za koje se provjeravaju posebne sposobnosti, imaju:

- kandidati koji su se najmanje dva od posljednja tri razreda prethodnoga obrazovanja obrazovali u inozemstvu.

Za ostvarivanje prava na izravan upis, kandidat uz prijavnicu za upis prilaže i dokaze o boravku i razlozima boravka u inozemstvu te trajanju obrazovanja u inozemstvu (svjedodžbe, izjavu i slično).

VI.

Upis u srednjoškolske programe obrazovanja stranih drţavljana iz zemalja izvan Europske unije

Strani državljani iz zemalja izvan Europske unije, a koji ne ispunjavaju ni jedan od uvjeta iz točke III. ove odluke, mogu se upisati u srednju školu kao redoviti učenici, uz uvjet da plaćaju troškove školovanja.

Odluku o godišnjim troškovima školovanja, koji ne mogu biti manji od 2.500 kuna, donosi upravno tijelo osnivača nadležno za obrazovanje, na prijedlog školskoga odbora.

VII.

Praćenje nastave kandidata koji su osnovno obrazovanje završili u inozemstvu

Vrjednovanje uspjeha kandidata koji su osnovno obrazovanje završili u inozemstvu, provest će upisno povjerenstvo primjenjujući elemente vrjednovanja iz ove Odluke.

Za kandidata iz inozemstva koji želi započeti ili nastaviti srednje obrazovanje u Republici Hrvatskoj škola će samostalno provesti procjenu znanja i mogućnosti praćenja nastave na hrvatskome jeziku.

Kandidata za kojega se ocijeni da neće biti u mogućnosti pratiti nastavu na hrvatskome jeziku, škola može upisati uz uvjet da tijekom školske godine pripremnom ili dopunskom nastavom, ili na drugi način, stekne znanja iz hrvatskoga jezika u mjeri koja će mu omogućiti praćenje i svladavanje nastavnih sadržaja.

VIII.

Sposobnosti i darovitosti kao kriteriji za upis

Sposobnosti i darovitosti kandidata dokazuju se i vrjednuju:

- na osnovi provjere (ispitivanja) specifičnih sposobnosti;

- na osnovi iznimnih rezultata u prethodnome obrazovanju u područjima važnim za izabranu vrstu programa;

- na osnovi rezultata natjecanja učenika u znanju, vještinama i sposobnostima koja se provode u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje

- na osnovi rezultata natjecanja školskih športskih društava za osnovne škole koja se organiziraju i izvode pod nadzorom Hrvatskoga školskog športskog saveza

- na osnovi kategorizacije Hrvatskoga olimpijskog odbora, Hrvatskoga paraolimpijskog odbora, odnosno Hrvatskoga športskog saveza gluhih.

IX.

Uvjeti za upis u umjetniĉke (likovne, glazbene i plesne) škole te upis kandidata športaša

Umjetničke (likovne, glazbene i plesne) škole provode ispitivanje darovitosti kandidata za pojedine vrste umjetničkoga izraza i utvrđuju rezultate u skladu sa sljedećim kriterijima:

PROGRAMI LIKOVNE UMJETNOSTI I DIZAJNA

U programe likovne umjetnosti i dizajna upisuju se kandidati koji iz općega uspjeha u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja i ocjena iz Hrvatskoga jezika, Matematike, stranoga jezika i dva nastavna predmeta po izboru srednje škole iz posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja, ostvare najmanje 30 bodova. Iznimka je dokazana osobita darovitost postizanjem maksimalnoga broja bodova iz posebne provjere darovitosti iz ove točke.

Dokazana darovitost za likovno izražavanje provjerava se:

a) crtanjem olovkom ili ugljenom;

b) slikanjem (tempera, gvaš ili akvarel).

Navedenom provjerom moguće je ostvariti najviše 60 bodova, dok se u programe likovne umjetnosti i dizajna ne mogu upisati kandidati koji nisu ostvarili najmanje 35 bodova.

Konačna ljestvica poretka kandidata utvrđuje se zbrajanjem bodova dobivenih provjerom likovnih sposobnosti, općega uspjeha i ocjena postignuća iz nastavnih predmeta po izboru srednje škole.

Ako dva ili više kandidata imaju isti ukupan broj bodova, upisuje se onaj kandidat koji je ostvario veći broj bodova iz provjere likovne darovitosti.

PROGRAMI GLAZBENE UMJETNOSTI

a) Kandidati koji su uspješno završili osnovno glazbeno obrazovanje ili drugi (II.) pripremni razred srednje glazbene škole upisuju se u I. razred četverogodišnjega srednjoškolskog glazbenog programa nakon provjere postignuća u stručnome dijelu, što obuhvaća provjeru postignuća u temeljnome predmetu (instrumentu) i solfeggiu te zbrojem ocjena iz prijašnjih razreda glazbene škole. Popis nastavnih predmeta iz glazbene škole koji se vrjednuju objavljuje se u sklopu natječaja za upis. Za upis u glazbeno-teorijski program, uz solfeggio, potrebno je i odgovarajuće umijeće (znanje i vještine) sviranja klavira. Redoviti učenici upisuju prvi razred srednje glazbene škole u dobi do 17 godina, a iznimno do 18 godina. Izuzetak od ove odredbe odnosi se na zanimanja glazbenik fagotist, tubist i kontrabasist do navršene 20. godine života te glazbenica pjevačica do navršene 22. godine života, odnosno glazbenik pjevač do navršene 24. godine života.

b) Kandidati koji nisu pohađali osnovnu glazbenu školu upisuju prvi pripremni razred srednje glazbene škole nakon prijamne audicije s ispitom sluha, glazbenoga pamćenja i ritma. Upis u prvi pripremni razred moguć je u obrazovnim programima za zanimanja: oboist, klarinetist, tubist, kornist, trubač, fagotist, trombonist, saksofonist, kontrabasist, udaraljkaš, glazbenik – pjevač i glazbenik - teorijski smjer. Za sve ostale obrazovne programe, za koje je potrebno osnovno glazbeno obrazovanje, posebnom provjerom će se utvrditi moguće postojanje iznimnoga glazbenog talenta te će se i takvim kandidatima omogućiti upis u I. pripremni razred programa srednje glazbene škole. Za upis u pripremne razrede nije potrebno imati završenu osnovnu školu. U prvi pripremni razred upisuju se u pravilu kandidati s najviše navršenih 15 godina starosti, a iznimku čine zanimanja: glazbenik tubist, glazbenik kontrabasist i glazbenik fagotist do navršene 18.

godine života te glazbenica pjevačica, odnosno glazbenik pjevač koji se mogu upisati do navršene 20., odnosno 22. godine života.

PROGRAMI PLESNE UMJETNOSTI

Uvjeti za pristup upisu u I. razred srednje škole koja izvodi program plesne umjetnosti su završena osnovna plesna, odnosno baletna škola te uspješno položen stručni plesni dio razredbenoga postupka. Pored navedenoga, vrjednuje se i opći uspjeh u osnovnome plesnom, odnosno baletnom obrazovanju te uspjeh iz glavnih (plesnih) predmeta, koje utvrđuje škola i popis objavljuje u sklopu natječaja za upis.

Programe plesne umjetnosti mogu upisati i kandidati bez završenoga osnovnog plesnog, odnosno baletnog obrazovanja (npr. oni koji su bili članovi folklornih ili plesnih skupina, polaznici nekoga tečaja i sl.), a imaju završenu osnovnu školu, nakon položenoga ispita plesne darovitosti.

Prednost pri upisu imaju kandidati koji su na ispitu plesne darovitosti ostvarili veći broj bodova.

Umjetničke (likovne, glazbene i plesne) škole mogu provesti provjeru darovitosti zainteresiranih kandidata koji još nisu završili završni razred osnovnoga obrazovanja. Provjeru darovitosti škola je dužna javno oglasiti i navesti rokove i mjesto ispitivanja na način da budu dostupni svim zainteresiranim kandidatima.

Ukupni rezultat i ljestvica poretka utvrđuju se u rokovima propisanim Odlukom o upisu učenika.

X.

Upis kandidata u športske odjele

Pravo prijave za upis imaju kandidati koji iz postignutoga općeg uspjeha u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja i uspjeha iz Hrvatskoga jezika, Matematike i stranoga jezika i dva nastavna predmeta po izboru srednje škole od ponuđenih 5, odnosno 7 dodatnih nastavnih predmeta iz posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja, ostvare minimalan broj bodova utvrđen za upis u gimnazije, odnosno druge vrste četverogodišnjih srednjih škola te prilože potvrdu odgovarajućega nacionalnog športskog saveza o športskome postignuću.

Učenik je dužan za upis u svaki sljedeći razred priložiti potvrdu iz stavka 1. ove točke.

VRJEDNOVANJE POSEBNIH REZULTATA U PRETHODNOME OBRAZOVANJU

XI.

U upisnome postupku vrjednuju se i rezultati koje su kandidati postigli na međunarodnim, državnim i županijskim/međužupanijskim natjecanjima učenika te na osnovi posebnih i iznimnih rezultata u prethodnome obrazovanju.

Kandidati koji su na državnome natjecanju sukladno Katalogu natjecanja i smotri učenika i učenica osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske koja se provode u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje ili međunarodnome natjecanju u znanju i vještinama, iz bilo kojega od predmeta posebno značajnih za upis, u pojedinačnoj konkurenciji osvojili prvo, drugo ili treće mjesto upisuju se izravno ukoliko ostvaruju minimalan broj bodova koji je škola utvrdila za upis.

XII.

Vrjednovanje ocjene iz vladanja u prethodnome obrazovanju

Ocjena „uzorno“ iz vladanja u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja kandidatu se vrjednuje s ukupno 1 bodom.

Vrjednovanje rezultata natjecanja

XIII.

VRJEDNOVANJE REZULTATA POSTIGNUTIH NA NATJECANJIMA ZNANJA I VJEŠTINA

 

Pravo na dodatne bodove ostvaruju kandidati na osnovi rezultata koje su postigli na natjecanjima iz Kataloga natjecanja i smotri učenika i učenica osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske koja se provode u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, i to: Vrsta natjecanja

Opis

Broj bodova koji se dodaju na bodove steĉene temeljem ocjena općega i predmetnih uspjeha u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja

Drţavna ili meĊunarodna natjecanja

Prvo osvojeno mjesto kao pojedinci ili članovi skupine u bilo kojem od predmeta važnih za upis u pojedine vrste srednjoškolskih obrazovnih programa.

4 boda

Drugo osvojeno mjesto kao pojedinci ili članovi skupine u bilo kojem od predmeta važnih za upis u pojedine vrste srednjoškolskih obrazovnih programa.

3 boda

Treće osvojeno mjesto kao pojedinci ili članovi skupine u bilo kojem od predmeta važnih za upis u pojedine vrste srednjoškolskih obrazovnih programa.

2 boda

Ţupanijska/meĊuţupanijska natjecanja

Učenici koji su na natjecanjima iz navedenih predmeta kao pojedinci ili članovi skupine na županijskom natjecanju osvojili prvo mjesto.

3 boda  


DOPUNA ODLUKE:

REPUBLIKA HRVATSKA

MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I ŠPORTA

KLASA: 023-03/11-06/00002

URBROJ: 533-09-11-0011

Zagreb, 12. svibnja 2011.

Na temelju članka 22., stavka 5. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj

školi („Narodne novine“, 87/08., 86/09., 92/10., i 105/10.) i članka 20., stavka 4. Zakona o

strukovnom obrazovanju („Narodne novine“ 30/09.), ministar znanosti, obrazovanja i športa

donosi

O D L U K U

o izmjeni i dopuni Odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u

srednje škole u školskoj godini 2011./2012.

I.

U točki XIII. Vrjednovanje rezultata postignutih na natjecanjima znanja i vještina, u tablici pod

zajedničkim nazivnikom „Državna ili međunarodna natjecanja“, riječi „u bilo kojem od

predmeta važnih za upis u pojedine vrste srednjoškolskih programa“ brišu se.

II.

Naziv točke XVII. mijenja se i glasi: „Kandidati sa zdravstvenim teškoćama, teškoćama u

učenju i problemima ponašanja“.

U stavku 1. iza riječi „Kandidati“ briše se prijedlog „s“ ispred riječi „teškoćama u učenju“ i

nadodaju se riječi „ sa zdravstvenim teškoćama,“.

U stavku 2. iza riječi „Kandidatima“ briše se prijedlog „s“ ispred riječi „teškoćama u učenju“ i

nadodaju se riječi „ sa zdravstvenim teškoćama,“.

III.

Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja.

MINISTAR

dr. sc. Radovan Fuchs

 

 

 


Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik