> PROJEKTI  > Erasmus +
Challenge as a Modern Pedagogical Tool

Šibenski osnovci u Poljskoj: Osim snimanja filmova, okušali su se i pripremanju pieroga

Autor: Ivana Rupić, 21. 6. 2016.

Učenice Anđela Klarin, Mia Kitarović, Laura Lazinica, Laura Kalabrić, Marta Skorić i Karlo Vrančić iz Osnovne škole Jurja Šižgorića, proveli su šest dana u poljskom gradu Radomu u sklopu Erasmus plus programa 'Challenge as a modern pedagogical tool'. Ukupno 43 učenika iz Hrvatske, Poljske, Češke, Portugala i Turske družili su se, upoznavali i izučavali moderne alate za snimanje i montiranje video priloga.

- Stjecanje novih iskustava, upoznavanje s drugim kulturama i razvijanje kreativnih sposobnosti pri snimanju videa, korištenju internetskih aplikacija i alata u montaži, bio je cilj ovog susreta – ispričala nam je nastavnica engleskog i talijanskog jezika Ivana Dujić, koja je zajedno s učiteljicom razredne nastave Anitom Matić vodila učenike na putovanje u Poljsku.

Učenici su bili smješteni u obiteljima domaćina, i to im je, priznaju, bio veliki izazov.

- U početku sam mislila da će nam biti teško sporazumjeti se s Poljacima i Česima jer ne znaju dobro govoriti engleski, međutim sprijateljili smo se. Bojali smo se stanovanja sami u obiteljima, ali na kraju nam je bilo super – priča nam sedmašica Mia Kitarović.

Najviše su se ipak sprijateljili s Portugalcima, kaže učenica Laura Lazinica.

- Djeca su sudjelovala u radionicama stop animacije, kulinarskim radionicama na kojima su učili pripremati poljsko nacionalno jelo pieroge, a okušali su se i u natjecanju u kuglanju i košarci – prisjeća se učiteljica Matić.

Uz cjelodnevne aktivnosti djeca su imala organiziran izlet u Varšavu i posjet tradicionalnom poljskom selu gdje im je zadatak bila orijentacijska potraga za blagom.

- U devetom mjesecu idemo Portugal, a iz sigurnosnih razloga zakazani susret u Turskoj ipak će se održati u Češkoj. Mi ćemo sljedeće ljeto biti domaćini posljednjeg susreta, a nastojat ćemo ga organizirati u vrijeme održavanja Međunarodnog dječjeg festivala, kako bi učenici mogli sudjelovati na festivalskim radionicama – govori Dujić.

Radno je ljeto pred osnovcima iz Jurja Šižgorića. Nakon što su čistili vrt, sadili bilje, reciklirali stari školski namještaj i bojali stare ploče, novih sedam učenika pripremat će se kroz nove izazove za putovanje u Portugal.

Podsjetimo, šibenska škola priključila se dvogodišnjem projektu 'Challenge as a Modern Pedagogical Tool' kroz koji sudionici uče i usavršavaju moderne pedagoške načine podučavanja. Cijeli program temeljen je na izazovima koji su postavljeni djeci i učiteljima, a krajnji je cilj modernizacija nastave i sustava podučavanja kroz razne Web 2.0 alate, aplikacije i online igre.

Preuzeto s http://m.sibenik.in/

« Prosinac 2018 »