> eSigurnost

Nacionalna kampanja "Sigurniji internet za djecu i mlade"

Autor: Ivana Rupić, 9. 2. 2014.

Autor: Lidija Kralj

Udruga „Suradnici u učenju“ je tijekom prošlih godina organizirala niz aktivnosti s temom „Sigurniji internet za djecu i mlade“ te predstavljala Hrvatsku kaoSafer Internet Committee u INSAFE-u. Istu ulogu imamo već petu godinu za redom.

Prošlogodišnjoj akciji odazvao se velik učitelja, nastavnika i učenika čije smo radove predstavili na multimedijskoj izložbi i u metodičkom priručniku „Kako poučavati djecu o sigurnijem, primjerenijem i odgovornijem ponašanju na internetu“. U aktivnosti je direktno bilo uključeno oko 6 000 sudionika, a indirektno preko 80 000. Za te aktivnostiproglašeni smo najboljim Safer Internet Committee između 99 zemalja.

Povećanje aktivnosti i broja sudionika najbolje ilustriraju podaci o multimedijskoj izložbi.

tablica

Što se događalo prošlih godina pogledajte na zasebnim stranicama portala ucitelji.hr:

Nastavljamo s povezivanjem institucija, udruga i pojedinaca s ciljem podizanja razine svijesti cjelokupne populacije Hrvatske o problemima sigurnosti djece i mladih na internetu. Taj cilj ćemo ostvariti kroz niz zajedničkih akcija te sinergijom i sinkronizacijom različitih aktivnosti.

Slogan ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je “Stvorimo bolji internet zajedno“.

U nacionalnoj kampanji „Sigurniji internet za djecu i mlade” 2014. planirane su ove aktivnosti:

• Multimedijska izložba – sve učenike pozivamo na sudjelovanje na izložbi multimedijskih kojima oni upozoravaju vršnjake na moguće opasnosti na internetu i daju savjete kako ih izbjeći.

• Priručnik kako poučavati primjereno, odgovorno i sigurno korištenje interneta – učitelje i nastavnike pozivamo da naprave predavanje, radionicu ili neku drugu aktivnost sa svojim učenicima te kroz takav primjer dobre prakse preporuče svojim kolegama.

• Predavanja o sigurnosti djece – za roditelje i sve odrasle pripremili smo predavanja o sigurnosti djece koja će se tijekom veljače i ožujka održati u osnovnim i srednjim školama diljem Hrvatske te u obliku online predavanja i intervjua.
  • Na društvenim mrežama planiramo objaviti videointervjue i radio emisije sa stručnjacima i djecom.

Uz te posebne aktivnosti, kontinuirano objavljujemo obrazovne sadržaje, interaktivne igre, brošure i priručnike o sigurnijem, primjerenijem i odgovornijem korištenju interneta na stranicama portala ucitelji.hr i društvenim mrežama.

Vjerujemo da će naše aktivnosti biti tek nadogradnja svim osobama koje se bave odgojem djece, kako svoje, tako i tuđe, i da će im pomoći svojim idejama i savjetima u komunikaciji s djecom koja rastu i mijenjaju se iz dana u dan, zajedno s mijenjanjem i razvijanjem tehnologije. Na kraju nije na odmet ponoviti da ono što dijete nauči u stvarnom svijetu treba prenositi i u virtualni jer se radi o istim odgojnim smjernicama. Biti odgovoran roditelj znači i naučiti dijete da ono bude odgovorno.

Vjerujemo da nam je svima važno upoznati djecu i mlade s prednostima i nedostacima interneta te im tako pružiti više mogućnosti za sretno djetinjstvo i uspješno snalaženje u svijetu tehnologija.

Pridružite nam se!

Preuzeto s http://pogledkrozprozor.wordpress.com/

Priručnik za djecu o sigurnijem Internetu

Priručnik za roditelje o sigurnijem Internetu

O autoru Pogled kroz prozor

Digitalni časopis za obrazovne stručnjake, pišu ga učitelji i nastavnici.