"Kap za slap"

Autor: Antonija Zorić, 31. 3. 2018.

Povodom Svjetskog dana voda, koji se obilježava 22.ožujka, učenici 5.a i 5.b razreda sudjelovali su u edukativnoj radionici NP Krka "Kap za slap".Kroz zanimljiv program učenici su učili o važnosti vode za čovjeka i njezinoj ulozi za opstanak života na Zemlji. Nakon odslušanog predavanja učenici su izrađivali filtere od prirodnih materijala, te saznali kako se voda filtrira u okolišu. Najzanimljiviji dio bio je poligon gdje su prenosili vodu do posude bez da proliju ijedni kap vode.
Zahvaljujemo djelatnicama i Javnoj ustanovi "Nacionalni park Krka" na suradnji i prigodnim poklonima za učenike i školu!

Voda je, uz zrak, najvažniji element života na Zemlji. Pokriva 70,9 % njezine površine, što većinom otpada na oceane i mora, a potom na jezera, rijeke i oborine. Život na Zemlji nastao je u vodi, a voda čini i znatan dio ljudskog tijela. Za život ljudi, kao i ostalih živih bića, nužna je pitka voda, koje na Zemlji ima svega je 2,5 % od ukupnih voda. Procjenjuje se da oko milijardu ljudi na svijetu nema pristup pitkoj vodi pa znanstvenici već godinama upozoravaju na problem njezina nedostatka. Predviđaju da će se u sljedećim desetljećima više od polovice svjetskog stanovništva suočiti s problemom opskrbe vodom. U subsaharskoj Africi žene provode u prosjeku 16 sati tjedno prikupljajući vodu. S druge strane, dvije trećine vode koja se upotrebljava u kućanstvu koristi se u kupaonici: za ispiranje nužnika potroši se između 7,5 i 26,5 litara vode, za petominutno tuširanje između 95 i 190 litara vode a za pranje zuba 7,5 litara vode. Zato je važno da od malih nogu učimo biti racionalni u potrošnji vode i da budemo svjesni toga da pitka voda nije nepresušni izvor. (izvor http://www.npkrka.hr/​)