PREVENTIVNI PROGRAM TŽV-TRENING ŽIVOTNIH VJEŠTINA

Autor: Tomislav Kovačev, Helena Grubišić, Ana Vučak, Emilija Markoč, 31. 5. 2021.

Od ove školske godine uključeni smo u program “Trening životnih vještina” koji se provodi u suradnji sa ZZJZ (Zavod za javno zdravstvo ) Šibensko-kninske županije-Odjel za zaštitu mentalnog zdravlja, prevencije i izvanbolničkog liječenja ovisnosti.

Program se provodi s učenicima od 3.-7. razreda.

Za rad na programu  za svakog učenika osiguran je i priručnik  za učenike.

Što je to  program “Trening životnih vještina” TŽV ?

Preventivni program “Trening životnih vještina” je nov pristup prevenciji . Usmjeren je prvenstveno na glavne  socijalne i  psihološke faktore  koji utječu  na  rane faze uporabe /zlouporabe sredstava ovisnosti.

Glavni naglasak programa Trening životnih vještina je na razvoju važnih I osobnih socijalnih vještina. Neki dijelovi programa odnose se na  stjecanje općenitih životnih vještina, dok se drugi na izravniji način odnose na  problem zlouporabe sredstava ovisnosti.

Učenike se kroz radionice uči širokom spektru osobnih I socijalnih životnih vještina s ciljem unapređivanja njihove opće kompetencije i smanjenja potencijalne motivacije za korištenje sredstava ovisnosti. Usvajajući socijalne vještine učenici uče kako  upotrijebiti te vještine pri odupiranju vršnjačkom pritisku da puše, piju i koriste druga sredstva ovisnosti.

U programu od 3.-7. razreda  su sadržane radionice  sa temama: Slika o sebi; Donošenje odluka; Odgovorno korištenje interneta; Alkohol, pušenje, droge –zablude I istine; Komunikacijske vještine; Kako reći ne; Zauzeti se za sebe; Tjeskoba ili anksioznost; Suočavanje s ljutnjom;  Rješavanje sukoba;

Ove teme prilagođene su uzrastima od 3.-7. razreda.

Obilježavajući  31.05. Svjetski dan nepušenja  kroz radionice  TŽV –a učenici su izradili plakate na tu  temu.

3.b razred:

5. b razred:

1. Plakat - U oblaku dima (Nikol Gojčeta, Lucija Laća)

2. Kahoot kviz - Pušenje (Roko Mašić, Nando Grubelić, Nando Alfier)

3. Kahoot kviz - Razbijači reklama (Ante Elez)

5.c razred: