Osmaši u Vukovaru

Autor: Zorica Skroza, 22. 2. 2018.

U sklopu terenske nastave 11.-13.2. osmaši naše škole posjetili su Vukovar, simbol Domovinskog rata , simbol višestoljetne borbe Hrvata za samostalnost i nezavisnost.

NEDJELJA
            Krenuli smo u nedjelju. Devetosatni put do Vukovara prošao je u ležernom i opuštenom raspoloženju te smo imali dojam da je trajao kraće nego što smo očekivali. Već na prvom stajalištu iza Sv. Roka dočekalo nas je ugodno raspoloženje – snijeg! Naravno, kratku stanku iskoristili smo za grudanje.
            U Vukovar smo stigli oko 18 sati. Bili smo smješteni u hostel Dubrovnik, nekadašnju vojarnu prenamijenjenu za posjet Vukovaru učenicima svih škola u Hrvatskoj. Među interesantnijim stvarima u hostelu bila su dva aparata za piće i grickalice u prizemlju na koje su svi nasrnuli! Minuticu od hostela nalazi se velika sala u kojoj se poslužuje hrane. Ocjena – neloše iako se morate naoružati strpljenjem jer u isto vrijeme na objed dođu sve škole pa morate čekati red na vašu školu dok vas iz kuhinje ne prozovu. Taman da dobro ogladnite! Nakon večere povratak u hostel te istraživanje drugih katova i druženje s poznanicima iz drugih škole. U 23 sata gase se svjetla i svi moraju biti u spavaonicama.

PONEDJELJAK
             Nakon doručka dvosatno predavanje u kongresnoj dvorani hostela. Predavanje je bilo interesantno, mogli smo naučiti sve o povijesnoj i geografskoj strani početka rata Hrvatske za samostalnost, te sve o njezinom položaju u bivšoj državi Jugoslaviji. Čuli smo i sve o vojnim strategijama i akcijama od časnika i zapovjednika koji je i sam sudjelovao u Domovinskom ratu. Nakon ručka posjet Muzeju vučedolske kulture te dvorac Eltz uz stručno vodstvo.
Dvorac Eltz nakon pada Vukovara

Obnovljen dvorac Eltz

Uglavnom smo čuli neke zanimljivosti iz arheoloških i astronomskih istraživanja iz prošlosti vukovarskog područja, te upoznali i neke kulturološke osobitosti grada. Nakon slobodnog jednosatnog obilaska, posjetili smo novouređenu sportsko-rekreativnu ustanovu koja sadržava vrhunsku teretanu, bazen, rukometno igralište te druge slične programe. Mi smo se okušali u kuglanju! U početku smo se pomalo i nećkali, jer se u kuglani treba preobuti u sportske tenisice koje dobijete u prostoru kuglane, ali kad smo započeli vrijeme je bilo u potpunosti ispunjeno i zabavno, osim naravno za one koji su samo promatrali!

UTORAK
Posljednji dan posjeta. Nakon odjave ih hostela i doručka posjet svim mjestima koja simboliziraju Vukovar kao grad koji je podnio najviše žrtve u Domovinskom ratu.

Trpinjska cesta zvana groblje tenkova, Muzej branitelja Domovinskog rata, spomenik zapovjedniku Blagi Zadri, groblje Ovčara kao možda i najstrašnije mjesto našeg posjeta. Tamo smo ušli u hangar, mračan prostor na čijim se zidovima pale i gase slike ubivenih u tom strašnom pokolju. Njihova imena spiralno se kreću u sredini te prostorije te nestaju u udubini u kojoj tinja svjetlo svijeće kasimbola vječnog svjetla u koje odlaze duše ubivenih ljudi koji su oteti iz Vukovarske bolnice i streljani u šumi.

Hangar na Ovčari

Posjetili smo i Opću bolnicu Vukovar u kojoj smo pogledali kratak dokumentarni film o životu bolnice u najgorim trenutcima rata u gradu, pod vodstvom doktorice Vesne Bosanac, tadašnje ravnateljice bolnice. Zanimljivo je bilo vidjeti pločice u hodniku podruma na kojima su po danima otisnuti sadržaji najvažnijih događaja pisani po dnevniku ravnateljice Bosanac i njenih suradnika. Također su u podrumu rekontruirane prostorije u kojima su bili smješteni ranjenici u obliku gipsanih lutaka, pa smo tako mogli vidjeti i ranjenice s bojišnice, majke s novorođenom djecom, stare ljude sve u istoj prostoriji te smo mogli samo zamisliti kako je bilo biti na tom mjestu i u tim strašnim uvjetima.

Ovo nas je putovanje možda podsjetilo koliko smo sretni što živimo u miru jer, kako je rekao Siniša Glavašević, neke su generacije žrvovale svoje djetinjstvo za buduće naraštaje.
Nek im je vječna hvala i slava.