Prvoaprilske šale

Autor: Zorica Skroza, 5. 4. 2017.

Prvoaprilske šale se spominju u spisima iz 14. stoljeća, no vjeruje se da su još Rimljani svojim sugrađanima spremali podvale na ovaj dan. Sad kada su se strasti malo smirile kod prevarenih ove godine odlučili smo vam donijeti pregled najuspješnijih šala u povijesti.

Podvale za 1. april, odnosno travanj, imaju dugu tradiciju, a prvi zapisi o ovakvoj praksi datiraju iz 14. stoljeća. Pojava masovnih medija omogućila je šaljivdžijama da nasanjkaju veći broj ljudi nego ikada prije. Novinske, radijske i televizijske kuće  svojim korisnicima priušte vrlo kreativne podvale koje se nerijetko planiraju cijelu godinu i budu izvedene vrlo uvjerljivo.

Hamburger za ljevake

Fast food lanac Burger King objavio je u USA Todayju preko cijele stranice kako uvode u svoju ponudu hamburgere za ljevake. Riječ je o hamburgerima koji bi imali identičan sastav kao i standardni no sve bi namirnice bile zarotirane za 180 stupnjeva kako bi i njihovi ljevoruki posjetitelji na isti način uživali u svojoj hrani kao i svi ostali. Sutradan je u Burger Kingovim poslovnicama tisuće mušterija tražilo novi sendvič.

Leteći pingvini

Leteći pingvini su možda najpoznatija prvoaprilska šala u povijesti. Ne tako davne 2008. BBC je u sklopu emisije Čuda evolucije objavio snimku koja prikazuje jato pingvina u letu. Kako je poznato da ove ptice ne lete, klip je privukao golemu pozornost te je vrlo brzo postao veliki internetski hit. Prema priči koja je objavljena uz video ptice su s leda Antartike letjele put kišnih šuma Južne Amerike kako bi tamo provele ljeto. U folow up-u BBC je objasnio kako su leteći pingvini napravljeni uz pomoć specijalnih efekata.

BBC je, također, 1965. godine objavio da uvodi novu tehnologiju koja omogućuje emitiranje mirisa putem televizijskih aparata, pod parolom 'od sada ne više samo svjetlo i zvuk, nego i miris na vašim malim ekranima'. Mnogi su gledaoci zvali uredništvo i izvještavali kako im iz televizora doista dopire miris. Četrdeset godina posle jednak je štos gledaocima 'prodala' TV stanica Seven Network u Australiji.

Nizozemska državna televizija je 1955. izvijestila da se srušio kosi toranj u Pisi. Zabrinuti su ljubitelji umjetnosti zvali redakciju zanimajući se za pojedinosti nesreće. Ista je televizija 1975. objavila gledaocima da je uvedena nova tehnologija koja može otkriti neprijavljene televizore pa je pozvala sve koji to nisu učinili da to srede što prije.

Cartoon Network cijeli je dan 1997. od 6 do 18 sati emitirao crtiće o Screwy Squirrelu, s objašnjenjem da ne mogu promijeniti program jer je glavni lik iz crtića preuzeo nadzor nad TV postajom.

Napravile: Ana Goreta i Gabi Alviž 7.b

« Studeni 2018 »